Wystawa prac Agnieszki Kurkowskiej w Stacji Kultura

8 października - 31 października

Stacja Kultura zaprasza na wystawę Agnieszki Kurkowskiej „istota zamieszkiwania”. Wystawa jest dostępna w godzinach otwarcia biblioteki (w dziale literatury dziecięcej i młodzieżowej). Wstęp wolny.
🎨 Agnieszka Kurkowska, architektka, uczestniczka licznych konkursów architektonicznych, fotograficznych i plastycznych, a także wystaw artystycznych zarówno indywidualnych jak i zbiorowych, także międzynarodowych i zagranicznych. Obecnie adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Malarstwo to pasja realizowana w ciągu ostatnich kilku lat, również podczas ogólnopolskich plenerów plastycznych. Kolorystyczne przedstawianie przestrzeni zamieszkiwania poprzez obraz to poszukiwanie nowego środka wyrazu dla ukazania osobistych refleksji na temat domu i jego relacji środowiskowych. Stanowi dopełnienie pracy naukowej i projektowej.
Cykl „istota zamieszkiwania” powstał w 2019 roku na Kaszubach próbując malarsko oddać przemyślenia, obserwacje i wyobrażenia domu osadzonego w regionie.
🎨 „Architektura to dla mnie wyzwanie, pasja, odpowiedzialność, twórcze poczucie wolności i trudne kompromisy urzeczywistniania idei w istniejącej przestrzeni społecznej i fizycznej. Architektura to zapis myśli, to komunikat przekazywany odbiorcy, to unikalna kreacja przestrzenna. To urzeczywistnienie idei poddanej graficznemu zapisowi, a następnie przeistoczeniom przestrzennym i ich fizycznemu zaistnieniu.”
🎨 Agnieszka Kurkowska „istota zamieszkiwania”
🎨 kuratorka: Dorota Wojtowicz-Jankowska
🎨 Obiekt architektoniczny wyrasta i wrasta. To kolejno po sobie następujące etapy naturalnego rozwoju procesu zamieszkiwania w aspekcie projektowania i realizacji, a następnie użytkowania obiektu architektonicznego. Wykonane ideowe rzeźby architektoniczne, zgodnie z ich zamysłem ideowym i poprzedzającymi modele grafikami, ujawniają kilka odsłon zagadnienia.
Obrazy ukazują podstawową potrzebę i konieczność zapewnienia sobie przez wszelkie organizmy żywe, w tym w szczególności przez człowieka, bezpiecznej kryjówki. Metaforyczne wyobrażenie archetypicznej formy schronienia pokazuje jej adaptowalność do różnorodnych uwarunkowań. Kontekst stanowi zadanie problemowe, na które odpowiedzią jest konkretna forma schronienia, spasowana do swojego otoczenia i odpowiadająca zastanej sytuacji przestrzennej.
Najbardziej oczywiste, a dotyczące formowania przestrzeni zamieszkiwania, archetypy funkcjonujące w kulturze odnoszą się do schronienia. Jego forma, pierwotnie determinowana funkcją, zapewniała fizycznie i informowała symbolicznie mieszkańców o bezpieczeństwie. Wizualne wpisanie obiektów skonstruowanych przez człowieka w ich naturalne otoczenie przyrodnicze stanowi znak zamieszkania, obrazuje miejsce przynależności i pozwala przechowywać ważne ślady i znaki w pamięci jako wyobrażeniową reprezentację miejsca pochodzenia i przebywania.
Czym jest lub powinien być Dom, jest zagadnieniem bliższym rozważaniom filozoficznym lub socjologicznym. Człowiek, poprzez zamieszkiwanie, zabezpiecza zasadniczą potrzebę schronienia oraz realizuje różnorodne potrzeby towarzyszące.

Start:
Koniec: