Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.

Created with GIMP

Projekt edukacyjno – taneczny
Marzec – czerwiec 2019

Projekt „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi znalazł się w finałowej dziesiątce i zdobył pełne dofinansowanie z Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019”! Na jego realizację instytucja otrzymała ponad 30 tysięcy złotych.
Projekt  „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.” łączy trzy z pozoru odmienne dziedziny sztuki: poezję, obraz i taniec. Motywem przewodnim jest twórczość gdańskiego pisarza, Pawła Huelle. Jego słowa zawarte w tomiku „Obłoki jasne nad tobą” staną się pretekstem do stworzenia spektaklu – teatru tańca, który będzie zwieńczeniem i interdyscyplinarnym podsumowaniem wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu. Pod okiem wybitnych choreografów, tancerzy i pedagogów uczestnicy przygotują etiudę ilustrującą słowa poety, które staną się początkiem tej twórczej przygody. Premiera spektaklu obędzie się w Stacji Kultura w czerwcu.
Uczestnikami projektu jest młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi.
Prowadzący: dr Andrzej Morawiec, Agata Gregorkiewicz, dr Katarzyna Pastuszak, Natalia Murawska, Julia Chomicz, Cocodjembe & Nandaloo.

W ramach projektu odbywają się:
warsztaty z tańca klasycznego (balet), jazz, improwizacja, taniec współczesny, taniec afrykański przy dźwiękach muzyki na żywo, „Performatywne warsztaty budowania zespołu i projektowania metodą design thinking”, kostiumografia, wyjścia na spektakle do Opery Bałtyckiej oraz na spektakl odbywający się w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca.
Jak to się zaczęło?
W maju w 2018 roku w Stacji Kultura odbyła się prapremiera tomiku poezji Pawła Huelle „Obłoki jasne nad tobą”, który dedykowany został, jak zaznaczył autor na początku tomiku, Ewie. Wiersze, zawarte w tomiku, wysyłane były Ewie esemesami. Ona spisywała je do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się namówić poetę by udostępnił wiersze i przekazał je do druku.
Następnie słowa poety stały się inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz.
Teraz te słowa i obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huelle nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało i światło stworzą kolejną ilustrację wierszy. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.
Projekt współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.