Klub Kreatywności Efekty specjalne

📸 Klub Kreatywności „Efekty Specjalne” w Stacji Kultura – Bibliotece Głównej MBP w Rumi im. Floriana Ceynowy jest miejscem multimedialnych działań twórczych, otwartym dla osób w różnym wieku, zainteresowanych tworzeniem grafiki, dźwięku, animacji, wideo. Wyposażenie Klubu składa się z aparatu fotograficznego z funkcją nagrywania wideo, oświetlenia i statywów, komputera z oprogramowaniem, jak również maszyny do szycia (przydatnej np. do szycia strojów czy elementów scenografii).  

📸 Kluby Kreatywności w bibliotekach opierają się na idei „Zrób to sam”, a ich pierwowzorem są amerykańskie „makerspace” (inaczej FabLab – Fabrication Laboratory). To miejsca udostępniane mieszkańcom, wyposażone w narzędzia i technologie do kreatywnego tworzenia, eksperymentowania, realizowania własnych projektów. Tu spotykają się pasjonaci w różnym wieku i o różnych umiejętnościach, pomagając i ucząc się wzajemnie od siebie. Kluby pełnią zatem istotną funkcję integrującą lokalną społeczność. Takie działania wpisują się w misję biblioteki, rozumianą jako miejsce edukacji, komunikacji i partycypacji. Uruchamianie i prowadzenie lokalnych klubów kreatywności w bibliotekach w Polsce zainicjowane zostało przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Więcej informacji tu: http://www.klubykreatywnosci.org/

📸 Wyposażenie Klubu „Efekty Specjalne” w Stacji Kultura: 

 • Aparat Canon 90d wraz z osprzętem (akumulatory, pamięć SD, torba) 
 • Urządzenia oświetleniowe (Reflektor, lampa pierścieniowa wraz ze statywami) 
 • Urządzenia do rejestracji dźwięku (2 mikrofony) 
 • Urządzenia do obróbki materiałów audiowizualnych (Komputer z monitorem)  
 • Dodatkowy obiektyw Canon 50/1.8 
 • Statyw mobilny (Gimbal) 
 • Mini Statyw Manfrotto Smart 
 • Oprogramowanie do twórczości fotograficznej i audiowizualnej (Pinnacle Studio, Adobe Elements) 
 • Maszyna do szycia Redstar R10S 

📸 W 2020 roku Klub działał w ograniczonym zakresie, ze względu na ograniczenia związane z pandemią Covid-19. Odbyły się następujące wydarzenia: 

 • 05.09.2020 Performatywne czytanie Balladyny – nagranie zrealizowane w całości przez grupę młodzieżową „Wczuj się w rolę” (stacjonarnie, Stacja Kultura) NAGRANIE NA FB
 • 05.11.2020 Reklama grupy teatralnej „Wczuj się w rolę” – nagranie zrealizowane w całości przez grupę według własnego scenariusza (stacjonarnie, Stacja Kultura) NAGRANIE NA FB
 • 07.10.2020 Konsultacje indywidualne w ramach warsztatów audiowizualnych (stacjonarnie, Stacja Kultura) 
 • 16.12.2020 Warsztaty audiowizualne online – Przepis na podcast oraz Przepis na vloga (online, YouTube i Facebook Stacji Kultura) 

📸 W ramach działalności Klubu po ustaniu ograniczeń epidemiologicznych będą prowadzone m.in. warsztaty fotograficzne i audiowizualne. Udostępnimy możliwość wykorzystania narzędzi do samodzielnej realizacji własnych pomysłów (po uprzednim ustaleniu szczegółów z Koordynatorką Klubu). 

📸 Koordynacja Klubu Kreatywności: Aga Doborzyńska (Dział Promocji) zapisy@bibliotekarumia.pl

 

 

📸 Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi bierze udział w drugiej edycji projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”. Na realizację projektu otrzymała dofinansowanie w wysokości 10000 zł.
Projekt „Kluby kreatywności w bibliotekach – druga edycja” jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2019-2020 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

📸 Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów. 

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego logotyp Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności logotyp Program Rozwoju Bibliotek logotyp