Kaszubajki

Magiczne stwory i fantastyczne opowieści prosto z Kaszub: Oto Kaszubajki!
Kaszubajki to zbiór bajek dla dzieci opartych na kaszubskiej mitologii. Bohaterem każdej opowieści jest inny stwór, który rezyduje na Kaszubach: Jablon, co jabłka podkrada; Mora co ludziom spać nie daje; olbrzymie Stolemy i Purtek, co… a zresztą sprawdźcie sami! Publikacja znawiera także mapę miejscowości Niesforne Gacie, słowniczek oraz niezwykłe ilustracje, pełniące rolę kolorowanek. Publikacja dostępna jest bezpłatnie w wersji online. Copyright © Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi for the Polish edition 2020 All rights reserved

Kaszubajki do czytania (Issuu)          Kaszubajki do kolorowania (Issuu)

Kaszubajki do czytania (pobierz)           Kaszubajki do kolorowania (pobierz)

Kaszubajki powstały podczas warsztatów realizowanych w ramach „Od baśni do fantasy”, projektu będącego rozwinięciem zeszłorocznego „Od mitu do fantasy”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są baśnie związane z tradycją kaszubską. Tym razem działania skierowane zostały do najmłodszych czytelników, którzy uwielbiają fantastyczne historie przepełnione magicznymi istotami. A baśnie i wierzenia kaszubskie pełne są niezwykłych postaci – stolemów, kraśniąt, purtków – które mogą rozpalić dziecięcą wyobraźnię, a jednocześnie stać się źródłem inspiracji dla literackich działań i przekształceń.
Autorzy, którzy zadebiutowali w zeszłym roku zbiorem opowiadań „Magia i cała reszta”, tym razem podjęli się napisania bajek dla dzieci. A ponieważ dzieci lubią dziwne stwory, bohaterami opowieści miały być fantastyczne postaci zamieszkujące kaszubskie lasy, jeziora i inne zakamarki. W ten sposób, pod kierunkiem Elżbiety Żukowskiej, powstały Kaszubajki, czyli opowieści o potworach z Kaszub.

Kaszubajki:
Ilustracje, projekt i skład: Łukasz Kowalczuk
Redakcja: Elżbieta Żukowska
Korekta: Monika Pruska
Koordynacja: Kinga Lanc
O tym, jak Rugan w zaloty chodził Copyright © Anna Klara Jędrzejczyk
O tym, jak Klabaternik piratów przechytrzył Copyright © Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Jak Purtek Pasibrzucha przepędzał Copyright © Sławomir Mikołajczyk
O olbrzymiej kłótni Copyright © Grzegorz Bryszewski
O tym, jak przepędzono Morę Copyright © Mariusz Hybiak
Jak Barnim się wybrał po Maniewidowe złoto Copyright © Jakub Łukaczyński
Jak gòstk Józwę gościnności uczył Copyright © Andrzej Lanc
O Jablonie i złotym jabłku Copyright © Anna Sabara
Copyright © Elżbieta Żukowska
Copyright © Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi for the Polish edition 2020
All rights reserved
Rumia 2020 • Wydanie pierwsze

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logotyp Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Załączniki