HISTORIA

Biblioteka w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku, początkowo jako Gminna Biblioteka Publiczna, prowadzona była przez Państwo Stachowiak w ich prywatnym mieszkaniu przy ul. Dzierżyńskiego. W 1951 r. placówkę przeniesiono na ul. Starowiejską, a w 1954 na ul. Dąbrowskiego. Z chwilą nadania Rumi praw miejskich w 1954 r. z gminnej biblioteki utworzono bibliotekę miejską.  Natomiast dnia 29 maja 1967 roku nadano bibliotece imię Floriana Ceynowy.

Z roku na rok następował rozwój placówki. Wzrastała ilość książek i czytelników. Biblioteka zaczęła nawiązywać kontakt z czytelnikami poprzez spotkania autorskie, wieczory literackie, konkursy. Pomyślano również o najmłodszych czytelnikach, dla których organizowano wieczory bajek, konkursy rysunkowe oraz spotkania autorskie.

W związku z intensywną rozbudową miasta w latach 90. Biblioteka Główna przeniesiona została do Janowa na ul. Pomorską 11. Zaistniała także konieczność utworzenia dodatkowych punktów bibliotecznych w odległych rejonach miasta.

W 2014 roku Biblioteka Główna przeniesiona została do Stacji Kultura – nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni, otwartej na dworcu kolejowym w Rumi. Od tego czasu rumska biblioteka funkcjonuje pod nową nazwą Stacja Kultura – Biblioteka Rumia. Cieszy się niesłabnącą sympatią wśród mieszkańców oraz stałym wzrostem czytelników.