• To event minęło.

Zawód archeolog. Wykopaliska w Sudanie

5 kwietnia : 10:00 - 11:00

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia zaprasza 5 kwietnia o godzinie 10:00 na spotkanie z podróżniczką Anną Jaklewicz, która jest archeologiem i opowie o swoim zawodzie.

Kilka słów o prowadzącej:

Z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Podróżuje od kilkunastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii, Malezji, Mongolii i Indonezji.

Czy każdy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego życie jest pełne przygód jak filmowego bohatera? Skąd wie gdzie prowadzić wykopaliska, by coś odnaleźć?
Pokaz Anny Jaklewicz, podróżniczki i archeologa, zabierze nas na misję wykopaliskową do Afryki.
Razem z badaczami będziemy odkrywać tajemnice starożytnych piramid, odsłaniać spod piasku stare grobowce i ukryte w nich zabytki. Dowiemy się czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy
archeologicznej, jak datują znaleziska i co dzieje się z nimi po odnalezieniu.
Po zakończonej misji ruszymy w podróż po współczesnym Sudanie, by odwiedzić jego najciekawsze zakątki.
W Chartumie zobaczymy taniec derwiszów – sufickich mistyków, weźmiemy udział w walkach plemienia Nuba i odwiedzimy targ wielbłądów. Na koniec udamy się do Kassali – miasta na pograniczu z Erytreą – ulubionego miejsca nowożeńców.

Data:
Czas: