• To event minęło.

Wernisaż wystawy „Grafika” Marceliny Cedrzyńskiej

17 kwietnia : 19:00 - 20:00

Stacja Kultura zaprasza 17.04.2019 o godz.19.00 na wernisaż „Grafika” Marceliny Cedrzyńskiej. Wystawa prac jest dostępna od 02.04 do 02.05.2019 w godzinach otwarcia stacji Kultura.

Marcelina Cedrzyńska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i studentką studiów magisterskich Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Czynnie zajmując się od kilku lat tatuażem artystycznym wykonuje rysunki, grafiki i ilustracje w technikach manualnych i cyfrowych.
Wystawa w Stacji Kultura w Rumi prezentuje prace składające się na projekt dyplomowy, a także powstałe w późniejszym okresie.
Na pracę licencjacką Marceliny Cedrzyńskiej powstałą pod kierunkiem dr Adama Świerżewskiego składa się seria ośmiu plakatów kinematograficznych. Filmy grozy takie jak „Nosferatu – symfonia grozy” (F.W. Murnau, 1922), „Książę Drakula” (T.Browning, 1931), „Nosferatu wampir” (W.Herzog, 1979) oraz „Drakula” (F.F.Coppola, 1992) należą do klasyki gatunku. Autorka plakatów oddaje hołd tym wybitnym produkcjom kinowym, a inspirując się ich artystycznym kunsztem poszukuje własnych środków wyrazu. Plakaty oscylują pomiędzy nawiązaniem do historycznych czarno-białych klisz filmowych a malarskimi realizacjami Herzoga i Coppoli. Brak dosłowności jest świadomą decyzją autorki, dla której najistotniejsze było oddanie nastroju niepokoju i dwuznaczności treści owych ekranizacji. Bowiem pomimo zakwalifikowania historii „Drakuli” B. Stokera do kultury masowej, bohater powieści, mieszczący się w kategoriach epoki romantyzmu, był i jest interesujący również dla wybitnych twórców. Prace zrealizowane są w technikach komputerowych i manualnych. Wystawa prezentuje kilka wybranych plakatów.

Data:
Czas: