• To event minęło.

Lutry na Kaszubach – wystawa fotografii

15 lutego - 26 lutego

Stacja Kultura zaprasza na wystawę fotografii Leszka Żurka „Lutry. Dokument wyobrażony”, którą można oglądać do 26.02 w godzinach otwarcia biblioteki.

W dniu 15 lutego 2019 r. o godz. 18.30 odbył się wernisaż fotografii Leszka Żurka „Lutry. Dokument wyobrażony” połączony z promocją książki „Lutry. W każdym końcu jest początek”.

„Prezentowana wystawa to subiektywna dokumentacja pozostałości po społeczności luterańskiej żyjącej na Pomorzu, a dokładniej na Kaszubach, do 1945 roku. Kaszubi i luteranie żyli obok siebie przez setki lat. Łączyły ich interesy, więzy krwi, praca w polu na nieurodzajnej ziemi, bieda, ale często także szczere przyjaźnie. Wszystko skończyło się z nadejściem drugiej wojny światowej. Przemoc, która przyszła z obcej ziemi, zrodziła nienawiść. Ostateczny kres nastąpił w 1945 roku – jedną decyzją zakończono okres kilkusetletniego sąsiedztwa. Pozostały domy, gospodarstwa, świątynie, cmentarze…”
Leszek Żurek

Wystawa towarzyszyć będzie promocji książki Heleny Leman pt. „W każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach.” Autorka jest nauczycielką historii i dziennikarką Tygodnika „Przegląd”.
„W każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach” to zbiór esejów osnutych wokół dawnych, poniemieckich cmentarzy. Starsi mieszkańcy kaszubskich wsi wspominają w nich swoich ewangelickich sąsiadów i wydarzenia z nimi związane. Ich opowieści czasem tragiczne, czasem zabawne, czasem niezwykłe lub wręcz magiczne tworzą barwny i złożony obraz wzajemnych relacji. Pamięć jest zawodna. Świadkowie odchodzą. Autorka książki zbiera ulotne okruchy tej pamięci…

Start:
Koniec: