Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Lutry na Kaszubach – wernisaż fotografii i promocja książki.

15 lutego : 18:30 - 19:30

Stacja Kultura zaprasza 15 lutego 2019 r. o godz. 18.30 na wernisaż fotografii Leszka Żurka „Lutry. Dokument wyobrażony” połączony z promocją książki „Lutry. W każdym końcu jest początek”. Wstęp wolny.

„Prezentowana wystawa to subiektywna dokumentacja pozostałości po społeczności luterańskiej żyjącej na Pomorzu, a dokładniej na Kaszubach, do 1945 roku. Kaszubi i luteranie żyli obok siebie przez setki lat. Łączyły ich interesy, więzy krwi, praca w polu na nieurodzajnej ziemi, bieda, ale często także szczere przyjaźnie. Wszystko skończyło się z nadejściem drugiej wojny światowej. Przemoc, która przyszła z obcej ziemi, zrodziła nienawiść. Ostateczny kres nastąpił w 1945 roku – jedną decyzją zakończono okres kilkusetletniego sąsiedztwa. Pozostały domy, gospodarstwa, świątynie, cmentarze…”
Leszek Żurek

Wystawa towarzyszyć będzie promocji książki Heleny Leman pt. „W każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach.” Autorka jest nauczycielką historii i dziennikarką Tygodnika „Przegląd”.
„W każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach” to zbiór esejów osnutych wokół dawnych, poniemieckich cmentarzy. Starsi mieszkańcy kaszubskich wsi wspominają w nich swoich ewangelickich sąsiadów i wydarzenia z nimi związane. Ich opowieści czasem tragiczne, czasem zabawne, czasem niezwykłe lub wręcz magiczne tworzą barwny i złożony obraz wzajemnych relacji. Pamięć jest zawodna. Świadkowie odchodzą. Autorka książki zbiera ulotne okruchy tej pamięci…

Szczegóły

Data:
15 lutego
Czas:
18:30 - 19:30
Wydarzenie Category:

Miejsce

Stacja Kultura
Starowiejska 2
Rumia, Polska 84-230 Polska

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna