Tajemnica kamienia Wilhelma – spotkanie z historią Rumi

29 sierpnia : 18:30 - 19:30

Stacja Kultura zaprasza 29.08 o godzinie 18.30 na spotkanie z historią Rumi „Tajemnica kamienia Wilhelma. Zagórski pomnik z 1897 r.”, które poprowadzi Dariusz Rybacki, administrator cyfrowego archiwum miejskiego, przewodnik, autor kilkudziesięciu artykułów o historii miasta i serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”. Wstęp wolny.

Przy leśnej drodze łączącej Rumię ze Zbychowem, około dwóch kilometrów na południe od Góry Markowca, znajduje się tajemniczy pomnik w kształcie głazu ze śladem po żeliwnej tablicy. Jego historia sięga 1897 roku.

Kto go w tym miejscu postawił? Jaki związek ma pomnik z cesarzem Wilhelmem I? Dlaczego jest to jeden z najcenniejszych zabytków współczesnej Rumi? Warto przyjść, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

Pocztówka ilustrująca wydarzenie pochodzi ze zbiorów K. Klawitera.

Data:
29 sierpnia