• To event minęło.

„Przyrodniczy raj u ujścia Redy” wystawa fotografii

15 listopada

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zapraszają do Filii nr 1 na wystawę fotograficzną zatytułowaną „Przyrodniczy raj u ujścia Redy”. Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia filii nr 1.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną zdjęcia osób, które od lat związane są z obszarem o wybitnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, objętym od ponad 30 lat ochroną, leżącym w ujściu Pradoliny Redy do Zatoki Puckiej.
Ten fragment przyrody, chroniony jako rezerwat Beka to rzadkie w Polsce nadmorskie zabagnione łąki, z wyjątkową, specyficzną roślinnością słonolubną, zanikające w Polsce łąki trzęślicowe oraz torfowiska, turzycowiska i formy wydmowe. Występuje tu szereg rzadkich, chronionych i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin. Można obserwować wiele rzadkich gatunków ptaków. Niezniszczona przyroda i wyróżniający krajobraz ujścia szerokiej doliny do Zatoki Puckiej sprawia, że obszar ten można nazwać przyrodniczym rajem.
Niezwykle piękne zdjęcia prezentują zarówno rzadkie gatunki ptaków i roślin, jak również urokliwe krajobrazy, które można ujrzeć u ujścia Redy o każdej porze roku. Wystawa zwraca uwagę mieszkańcom regionu na konieczność zachowania miejsc cennych przyrodniczo, jako wspólnego dobra, które powinno przetrwać również dla przyszłych pokoleń.
Wystawa jest przygotowana w ramach projektu „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka”, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Partnerami projektu są Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego. Celem OTOP jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Prowadzi działania z dziedziny czynnej ochrony przyrody i monitoringu przyrodniczego, kształtuje polityki mające wpływ na środowisko, organizuje szereg akcji edukacyjnych. Działania OTOP wspiera rzesza kilku tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków.
Więcej informacji o OTOP znajdziesz na stronie www.otop.org.pl
Więcej informacji o wydarzeniu: Hanna Rachwald – 58 3412693, Bogumiła Błaszkowska – 500 239 688

Data:
15 listopada