• To event minęło.

Premiera antologii Magia i cała reszta.

30 października : 18:30 - 20:30

Stacja Kultura zaprasza 30 października na premierę antologii „Magia i cała reszta”. Spotkanie z dziesięcioma wspaniałymi, którzy podjęli trud napisania fantasy i odnieśli sukces poprowadzi – Elżbieta Żukowska.

Opowiadania, które znajdują się w antologii „Magia i cała reszta” to zbiór tekstów powstałych podczas warsztatów literackich projektu „Od Mitu do Fantasy”. Tekstów intrygujących i nieszablonowych. Wyobraźnia autorów i autorek, ich umiejętności warsztatowe i niestrudzone poszukiwanie własnej artystycznej drogi z pewnością zasługują na uznanie czytelników.
Przedstawiamy autorów dziesięciu tekstów, które wstrząsną światami wyobrażonymi:

Sonja Block, Grzegorz Bryszewski, Andrzej Lanc, Jakub Łukaczyński, Virginia Adela Macholl, Slawek Mikołajczyk, Sofija Pogrebniak, Ania Sabara, Karolina Stefaniak, Magda Zawadzka-Sołtysek.

„Projekt „Od Mitu do Fantasy”, którego częścią jest oddawana do rąk Czytelników antologia „Magia i cała reszta”, nawiązuje do myśli, iż jednym ze źródeł fantasy jest mit. Łączy w ten sposób stare z nowym, to, co zaprzeszłe z tym, co bardzo aktualne, opowieści bajeczne z kulturą popularną. Ale nie znajdziecie w poniższych tekstach typowych mitycznych historii. Mit jest bowiem jedynie impulsem, nawiązaniem, jego schemat fabularny pomaga zbudować atrakcyjny przebieg akcji, ale wszystko to, co dzieje się w poszczególnych opowiadaniach jest dziełem autorskiej wyobraźni.
Wyobraźnia to zresztą słowo-klucz literatury fantastycznej. Dla niej zorganizowaliśmy warsztaty literackie, których pokłosiem jest niniejsza antologia. Imaginacja pomaga opowiedzieć nasze światy wewnętrzne, odblokować i uporządkować pokłady twórczego fermentu, który wszyscy posiadamy. Przez kilka miesięcy w bibliotece Stacja Kultura w Rumi rozmawialiśmy, ćwiczyliśmy, pisaliśmy i spieraliśmy się o kształt fabuły, bohaterów i pomysły na magię w poszczególnych tekstach. Bo bez magii nie ma przecież fantasy”.

Elżbieta Żukowska (fragment posłowia)

Projekt „Od mitu do fantasy” poświęcony jest literaturze fantasy oraz odkrywaniu jej źródeł inspiracji w mitologii, ze szczególnym uwzględnieniem motywów pojawiających się w mitologii słowiańskiej.

W ramach projektu odbyły się:
• warsztaty literackie „Piszemy fantasy” prowadzone przez Elżbietę Żukowską

• spotkania z autorami gatunku fantasy m.in. z Robertem Wegnerem, autorem bestsellerowego cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”,
• wykłady poświęcone słowiańskiej mitologii oraz przenikaniu się mitologii i twórczości fantasy m.in. „Mitologia Słowiańska” oraz „Demonologia Kaszubska”.

Projekt „Od mitu do fantasy” realizowany jest w ramach projektu „Słowiańskie fantasy”, na realizację którego Miejska Biblioteka Publiczna Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Data:
Czas: