Prelekcja ekologiczna „Antropocen: epoka (upadku) człowieka?”

27 lutego : 18:30 - 19:30

Stacja Kultura zaprasza 27.02 o godz. 18:30 na prelekcję ekologiczną „Antropocen: epoka (upadku) człowieka?”, którą wygłosi dr Dawid Weisbrodt (Uniwersytet Gdański). Wstęp wolny.

Współcześnie próżno szukać na Ziemi ekosystemu, który nie nosi piętna oddziaływania człowieka. Olbrzymia skala obserwowanych zmian środowiska stała się przyczynkiem do wydzielenia nowej epoki geologicznej – antropocenu. Wedle wielu badaczy skutki tych zaburzeń mogą mieć olbrzymi wpływ na globalne procesy gospodarcze i społeczne. Czy jednak po raz pierwszy nasz gatunek ulega presji zmian środowiskowych? Czy obecne ocieplenie, to chwilowa anomalia, czy może początek globalnej katastrofy? Jak obecna skala zmiany klimatu prezentuje się na tle zmian klimatycznych w poprzednich epokach geologicznych? Czy współczesne wymieranie gatunków zagraża także naszej cywilizacji? Czy człowiek, wykorzystując swój intelekt i olbrzymie zdolności adaptacyjne, będzie w stanie zapobiec katastrofie?

dr Dawid Weisbrodt – geograf, doktor nauk biologicznych w zakresie ekologii. Na co dzień zajmuje się badaniem długoterminowych zmian środowiska przyrodniczego.

Data:
Czas: