Paszporty Paragwaju – pokaz filmu wyprodukowanego przez IPN

26 marca : 18:00 - 19:00

Stacja Kultura zaprasza 26.03 o godz. 18.00 na pokaz filmu „Paszporty Paragwaju” wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Film w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której nadrzędnym celem było ratowanie życia Żydom. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Pozyskiwali paszporty państw Ameryki Południowej. Dokumenty te trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

Czas trwania filmu 55 min. Wstęp wolny.

Data:
Czas: