Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Mitologia Słowiańska” – inauguracja projektu „Od Mitu do Fantasy”

9 kwietnia 2019 : 18:00 - 19:00

Stacja Kultura zaprasza 9 kwietnia o godz. 18:00 na wykład inauguracyjny projektu „Od mitu do fantasy”, pt. „Mitologia Słowiańska”, który wygłosi dr Elżbieta Żukowska.

Wyobraźnia mitologiczna Słowian jest fascynująca, choć tak niewiele o niej wiemy. Jacy bogowie mieszkali w słowiańskim niebie, jakich spotykano na ziemi? Kto opiekował się wojownikami, a kto kobietami w połogu? Przed kim ostrzegano dzieci wędrujące lasami, a kogo unikano nad rzeką? Kto mieszkał w korzeniach Drzewa Życia? I w końcu, czemu nie witamy się przed próg, dlaczego obchodzimy Zaduszki i skąd się wzięły pisanki…

O tym wszystkim dowiemy się na wykładzie na temat mitologii słowiańskiej.

Elżbieta Żukowska
Scenarzystka, animatorka kultury, wykładowczyni, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Autorka i animatorka z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i zarażania innych miłością do literatury, filmu i teatru. Od kilkunastu lat kreuje i realizuje projekty kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka „Mitologii Andrzeja Sapkowskiego” i scenarzystka komiksów (Miasto z widokiem 2014, Kapitan Wrona 2016, seria Borka i Sambor 2017, Jaskółka 2018). Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów kulturalnych (Teatr z bliska., W Gdyni i o Gdyni. ,Korzenie Kultury, Polskie Historie), prowadząca warsztaty literackie, teatralne, scenariuszowe, komiksowe, baśniopisarskie. Celem jej pracy jest zawsze pobudzenie do refleksji, wypowiedzi czy działania drugiego człowieka. Po to pisze, projektuje czy prowadzi warsztaty.

Projekt „Od mitu do fantasy” realizowany jest w ramach projektu „Słowiańskie fantasy”, na realizację którego Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu realizowane są warsztaty literackie „Piszemy fantasy” prowadzone przez dr Elżbietę Żukowską, wykłady poświęcone przenikaniu się  mitologii i fantasy oraz spotkania z autorami gatunku fantasy.

Szczegóły

Data:
9 kwietnia 2019
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Stacja Kultura
Starowiejska 2
Rumia, Polska 84-230 Polska

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna