• To event minęło.

Maraton Pisania Listów Amnesty International

29 listopada : 09:00 - 8 grudnia : 20:00

Stacja Kultura zaprasza już po raz piąty do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Wydarzenie będzie trwało od 29 listopada do 8 grudnia. List będzie można napisać w godzinach otwarcia biblioteki (pn-pt 9:00 – 20:00, sob 10:00 – 15:00, śr nieczynne). W wypożyczalni głównej w Stacji Kultura będzie można zapoznać się z życiorysami bohaterów Maratonu, udostępnimy wzory listów, przybory do pisania, papier oraz koperty i wystawimy skrzynki na listy.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.
O tym, że Maraton Pisania Listów ma realny wpływ na życie ludzi można przekonać się wspominając drugą edycję, która odbyła się w Stacji Kultura w 2015 roku. Jedną z bohaterek MPL była Teodora del Carmen Vásquez, została skazana na 30 lat więzienia za „umyślne zabójstwo” po tym jak urodziła martwe dziecko. W konsekwencji ponad dekadę spędziła w więzieniu. Aktualnie, po zmniejszeniu wyroku wyszła na wolność i przy pomocy prawników próbuje odzyskać swoje dobre imię.

W zeszłorocznym Maratonie nasi czytelnicy pisali m. in. w obronie Tadjadine Mahamat Babouri’ego, zwanego Mahadine, który był więziony od 30 września 2016 r. za umieszczenie na facebooku kilku filmów krytykujących sposób zarządzania środkami publicznymi przez rząd. Mahadine został oskarżony o naruszenie porządku konstytucyjnego, kolaborację z ruchem rebelianckim oraz o to, że stanowi zagrożenie dla terytorialnej integralności i bezpieczeństwa państwa. 5 kwietnia sąd w stolicy Czadu, Ndżamenie, nakazał jego uwolnienie.
W tym roku przedstawiamy Państwu trzy sprawy, które nas najbardziej poruszyły.
Pavitri Manjhi – NĘKANA ZA PRZECIWSTAWIENIE SIĘ WIELKIM KORPORACJOM (Indie).
Pavitri Manjhi jest częścią społeczności Adivasi Indigenous, której grozi wyrzucenie z własnej ziemi, z powodu przeznaczenia terenu pod budowę dwóch elektrowni. Jako przewodnicząca rady miejskiej Pavitri zebrała mieszkańców, aby złożyć prawie 100 skarg formalnych przeciwko korporacjom odpowiedzialnym za spór. A teraz spotyka się z groźbami lokalnych „siłaczy”, którzy chcą zmusić ją do wycofania skarg. Ale ona nie zostanie uciszona.
Atena Daemi – UWIĘZIONA ZA WYPOWIADANIE SIĘ PRZECIWKO KARZE ŚMIERCI (Iran)
Podobnie jak wielu innych ludzi, Atena Daemi marzy o zakończeniu obowiązywania kary śmierci w Iranie. Pisze posty na Facebooku, Twitterze i Instagramie, rozdaje ulotki i przyłącza się do pokojowych protestów. Co niewiarygodne, te proste działania zostały użyte jako „dowód”, by skazać ją na siedem lat więzienia. Jej proces trwał zaledwie 15 minut, a ona stała w obliczu przemocy i poniżającego traktowania w więzieniu. To jeszcze jeden okrutny przykład tego, jak w Iranie uciszany jest pokojowy aktywizm. Napisz już dziś do władz irańskich. Domagaj się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Ateny Daemi.
Nonhle Mbuthuma – PRZEŚLADOWANA ZA OBRONĘ ZIEMI JEJ PRZODKÓW (Republika Południowej Afryki)
Nonhle Mbuthuma prowadzi walkę o swoją społeczność przeciwko korporacji, która zamierza wydobywać tytan na ziemi ich przodków. Jest obiektem gróźb i prześladowań, przeżyła nawet próbę zamachu na jej życie. Ktoś próbuje ją uciszyć, ale nie podda się: „Kiedy zabierasz moją ziemię, zabierasz moją tożsamość”. Domagaj się od Afryki Południowej ochrony Nonhle.

Zapraszamy do czynnego udziału!
Każdy list jest ważny i może zmienić czyjeś życie!
Od 29 listopada do 8 grudnia br., Stacja Kultura – Biblioteka Rumia, ul. Starowiejska 2, dworzec PKP, godziny otwarcia placówki.

Start:
29 listopada : 09:00