Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Powróćmy jak za dawnych lat – koncert polskiej muzyki międzywojennej

7 listopada 2018 : 18:30 - 20:00

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia zaprasza 7 listopada o godz. 18:30 na koncert polskiej muzyki międzywojennej pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. Wystąpią: zespół BELLCANTI (w składzie: Karolina Sołomin, Maria Malinowska i Magdalena Chmielecka), tenor Marek Gerwatowski oraz pianista Mateusz Lipiński.
Koncert poprowadzi Marek Gerwatowski.

Koncert odbywa się w ramach projektu ‚Siła tkwi w kobiecie’, który wpisuje się w świętowanie jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości koncentrując się na perspektywie kobiecej. W roku 2018 świętujemy bowiem setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw. Rok Praw Kobiet jest inspiracją do dostrzeżenia i podkreślenia roli kobiet w kształtowaniu historii i życia publicznego. Jest także okazją do spojrzenia w kobiecą przyszłość i motorem do podjęcia działań, służącym wszystkim Polkom.
Muzyka z lat dwudziestych minionego wieku przywoła czas ekscytacji i nadziei, towarzyszących Polkom i Polakom sto lat temu, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w warsztatach stylizacji retro, które odbędą się przed koncertem o godz. 17:00. Wprowadzą one wszystkich uczestników w nastrój okresu międzywojnia. Mile widziane własne stylizacje retro.
Koncert oraz przygotowane stylizacje niewątpliwie będą wyjątkową okazją by doświadczyć magii okresu powojennego.

O wykonawcach:
KAROLINA SOŁOMIN – sopran
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu solowego dr Aleksandry Kucharskiej-Szefler w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2013 roku artystka rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku – wystąpiła m.in. w partii Bolesława w Ubu Rex i Arabelli w Czarnej Masce Pendereckiego, Papageny w Czarodziejskim flecie Mozarta, Ireny w Madame Curie Sikory. Z operą Madame Curie we wrześniu 2014 roku uczestniczyła w Festiwalu Opery i Tańca w Tianjin (Chiny). W październiku 2016 roku zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej jako Skierka w operze Goplana Żeleńskiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Od kwietnia 2018 roku kreuje partię Kupidyna w operetce Orfeusz w piekle Offenbacha.
MARIA MALINOWSKA – sopran
Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego dr Aleksandry Kucharskiej-Szefler. Dwukrotna laureatka Konkursu Wokalnego im. Marii Stankowej w Olsztynie. W 2016 roku wystąpiła wraz z Filharmonia Bałtycką w koncercie pt. „Pomorskie talenty” jako Najlepsza Studentka roku akademickiego 2015/2016. W 2018 roku zadebiutowała na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku w partiach Minerwy i Junony w operetce Orfeusz w Piekle Offenbacha.
MAGDALENA CHMIELECKA – sopran
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego. Laureatka polskich i zagranicznych konkursów operowych. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku, debiutując partią Hanny w operze Eros i Psyche Różyckiego. Jej kreacje operowe to m.in. postać Musetty w La Boheme Pucciniego, Archanioła w Sądzie Ostatecznym Knittla i Leili w Poławiaczach pereł Bizeta. W 2017 roku rozpoczęła także współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie występuje w partii Paminy w Czarodziejskim Flecie Mozarta.
MAREK GERWATOWSKI – tenor
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydziału wokalno-aktorskiego w klasie śpiewu prof. Floriana Skulskiego. Od 2013 roku tenor Opery Krakowskiej. Współpracował m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Capellą Gedanensis czy Filharmonią Podkarpacką. W Krakowie współpracuje również z zespołem Octava Ensemble – zespół uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia. W Operze Krakowskiej wykonuje m.in. partie solowe (Giuseppe Verdi „Trubadur” partia – Ruiz oraz Posłaniec, Gioacchino Rossini „Turek we Włoszech” partia – Albazar i inne). Brał udział m.in. w Zamkowym Festiwalu Operowym w Schwerinie organizowanym przez Meklemburski Teatr Państwowy (Niemcy), Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój czy w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Dramatu Eurokontext.sk w stolicy Słowacji – Bratysławie. Laureat plebiscytu Dziennika Bałtyckiego Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura w Rumi. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Rumskich Spotkań Muzycznych.
MATEUSZ LIPIŃSKI – fortepian
Muzyk, pianista, aranżer, kompozytor oraz producent muzyczny. Naukę gry na instrumencie rozpoczął mając 5 lat. Kompozytor odpowiedzialny za muzykę do „Pasji” oraz cyklu „Drogi Krzyżowej” wystawianych w Londynie na przełomie 2011/2012 roku przez Polonię londyńską. Jeden z jego autorskich utworów fortepianowych został wykorzystany jako podkład do filmu o architekturze królewskiego Pałacu Buckingham. Obecnie przygotowuje debiutancki album z własnymi kompozycjami, którego wydanie jest planowane na rok 2018.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
7 listopada 2018
Czas:
18:30 - 20:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Stacja Kultura
Starowiejska 2
Rumia, Polska 84-230 Polska

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna