Między książką a blogiem. Od strony do strony

Stacja Kultura zaprosiła swoich czytelników, w grudniu ubiegłego roku, na trzy części warsztatów audiowizualnych online.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Między książką a blogiem. Od strony drukowanej do strony internetowej”. Na realizację projektu Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pierwszą odsłonę poprowadził Dariusz Rybacki, miłośnik Rumi, pasjonat historii, twórca serii „Pieszo przez Polskę” oraz „Encyklopedia Staropolska” na własnym kanale Youtube, reżyser dokumentalnego miniserialu „Śladami dawnej Rumi”, który powstał w ramach budżetu Obywatelskiego 2019, pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta.

W trakcie zajęć można było dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy prowadzeniu własnego kanału. Pojawiły się też wskazówki dotyczące preprodukcji, produkcji i postprodukcji filmów oraz udostępniania materiałów.

Drugą odsłonę poprowadzili pracownicy Stacji Kultura: Mariusz Hybiak oraz Anna Sabara. Członkowie Grupy Filmowej Stacji Kultura, która promuje czytelnictwo udostępniając swoje nagrania trailerów serialowych na Facebooku i YouTubie Stacji Kultura.

Warsztaty przez nich przygotowane opowiadały m.in. o tym jak nagrać podcast i co zrobić by był on dobrze i miło słyszany dla ucha. O podstawowych terminach związanych z vlogiem, gdzie ważne są również podstawowe umiejętności filmowe. Uczestnicy zostali poinstruowani na co mają zwracać szczególną uwagę podczas kręcenia i montowania filmu. Wszystko zostało nagrane w pięknym otoczeniu biblioteki.

W trzeciej odsłonie warsztatów, w formie podcastu, pojawił się Paweł Jałoszewski – mieszkaniec Rumi – autor cieszącego się dużą popularnością bloga i fanpage’a Tymczasemwrumi.pl.

Opowiedział o tym jak założyć bloga i jak odpowiednio dobierać tematy. Podczas zajęć można było dowiedzieć się również na co zwrócić uwagę przy pisaniu tekstów oraz poznać techniczne szczegóły zakładania blogowej strony.

Projekt „Między książką a blogiem. Od strony do strony” był cyklem spotkań autorskich, warsztatów i wykładów skupionych wokół wyzwań, przed jakimi stoi tradycyjna książka w świecie nowoczesnych technologii.

Szczególnie dotyczy to literatury popularnonaukowej, która coraz częściej zastępowana jest przez film dokumentalny, vlog, blog, czy fanpage. Nowe technologie, nowe sposoby komunikowania się z odbiorcą są bardzo atrakcyjną formą przyswajania wiedzy.

Wykorzystanie YouTube’a czy podcastów są pretekstem do głębszego spojrzenia na kulturę, historię czy szeroko rozumianą naukę.

Na realizację projektu „Między książką a blogiem. Od strony drukowanej do strony internetowej” Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logotyp Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego