Spotkanie z młodzieżą „125 lat języka esperanto”

zaproszenie esperanto wlasciwe2Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na spotkanie poświęcone początkom i rozwojowi języka esperanto, które odbędzie się 24 października o godzinie 14:00 na Stacji Kultura. Spotkaniu będzie towarzyszyć ekspozycja przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Europa-Demokracja-Esperanto. Wystawa w czasie swej wędrówki przez Polskę była pokazywana, m.in. w Warszawie, Kwidzynie, Malborku i Tczewie.

Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące esperanto przygotowane przez Kazimierza Krzyżaka.

Zapraszamy na spotkanie!

Warsztaty literackie

Limeryki Biblioteka
W poniedziałek 27.10.2014 r. o godz. 18.00 w Stacji Kultura (Rumia, ul. Starowiejska 2) odbędą się pierwsze warsztaty literackie z poetą,
wydawcą Sławomirem Płatkiem. Bezpłatne zajęcia są adresowane do gimnazjalistów, licealistów i osób dorosłych.
Jeśli masz już za sobą pierwsze próby literackie lub chcesz rozpocząć przygodę z tworzeniem,
z

Stowarzyszenie Miłośników Gier Strategicznych „Trójmiasto” zaprasza na pokaz gier bitewnych.

mif-wol8 listopada 2014 r. (Sobota), godz. 11.00-14.30 

Czym jest gra bitewna?
W jednym zdaniu jest to gra łącząca modelarstwo, grę strategiczną, fabularną oraz symulator dowódcy armii w jednym.
Figurkowe gry bitewne to gra z wykorzystaniem figurek reprezentujących jednostki w armii, kości do gry decydujące o porażce czy sukcesie, pola bitwy czyli makiety oraz często z specjalnych wzorników. Każdy model w armii posiada swoje parametry: sposób ich poruszania, walki oraz przeżywalności. Zależności te zapisano w księgach zasad. 
Cechą gry bitewnej jest wciągający klimat. Niektóre gry cofają graczy do przeszłości, a inne wybiegają na przód. Niektóre dzieją się w kosmosie a inne w fantastycznych krainach nie z tego świata. 
Każda gra posiada kilka typów frakcji, nacji, armii, ras, korporacji, które gracz może wybrać jako swoją armię którą poprowadzi do zwycięstwa. Modele jednostek wykorzystywane w armiach zazwyczaj kupuje się niezłożone i niepomalowane. To obowiązkiem gracza jest złożenie modeli według własnego pomysłu, pomalowania w kolory swojego wojska i poprowadzenie do zwycięstwa.
Każda armia stająca naprzeciwko przeciwnika musi stanąć na polu bitwy. To gracze przygotowują scenerię do gry z poszanowaniem swojego uniwersum. Ruiny kosmicznych miast, fabryk czy też sielska francuska wioska. Tereny do gry można kupić gotowe lub też przygotować (lub zaimprowizować) samemu.
Rozgrywka pojedynczej gry bitewnej podzielona jest na tury. Na początku gracze przygotowują armie dokupując jednostki za określoną liczbę punktów do ustalonego limitu (im większy tym bitwa jest bardziej rozbudowana).
Następnie przeciwnicy wystawiają swoje armie zgodnie z ustalonymi zasadami. Po czym gracz pierwszy porusza swoimi oddziałami, dokonuje ataków magicznych, strzeleckich lub wręcz dążąc do założonego celu misji – anihilacji przeciwnika, zajęcia strategicznego punktu na planszy, przejęciu relikwii, wraku lub ucieczki bądź też przełamania przez linię przeciwnika.
Gra bitewna to długie godziny, które graczom przemijają nad polem bitwy, o której losie może zaważyć pechowy rzut kością, to wojenne manewry małych oddziałów specjalistów, całych nieprzeliczonych armii, posłuszne rozkazom ich dowódcy czyli gracza.

Warsztaty Teatralne

warsztatyStacja Kultura rozpoczyna nabór na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Nowatorski projekt prowadzić będą związane na co dzień z teatrem Anna Rekowska, Dorota Wolter oraz Natalia Taranta. Więcej informacji pod numerem: (58) 721 47 52

Z racji, iż liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Poniżej przedstawiamy trzy propozycje warsztatowe:

 

Wariant 1.

“CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE”

zajęcia dla dzieci i rodziców/opiekunów

 

  • zabawy teatralne: elementy dramy z wykorzystaniem fabuł różnych znanych baśni/książek,

  • działania plastyczne: wspólne wykonywanie elementów kostiumów,

  • zabawy ruchowe z wykorzystaniem muzyki.

Wariant 2.

“WARSZTATY TEATRALNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”

zajęcia dla gimnazjalistów

 

  • przyswajanie podstawowych technik aktorskich, praca nad budową roli,

  • poznawanie zasad ruchu scenicznego, praca z rekwizytem,

  • podstawy reżyserii, scenografii.

W rezultacie zajęć powstanie spektakl.

 

Wariant 3.

“BAŚNIE ŚWIATA. NARRACJE TEATRALNE”

Zajęcia prowadzone będą w oparciu o baśnie różnych narodów. Uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do wspólnych „studiów” nad kulturą danego narodu: obyczajami, kulinariami, wierzeniami, ubiorem i muzyką. Jednocześnie poznawane będą różne formy teatru: cieni, lalek, tańca itp.

Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego "Limeryk dla Rumi"

limeryki

Protokół z posiedzenia komisji konkursu poetyckiego „Limeryk dla Rumi”

W dniu 19.09.2013 roku w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi, przy ul. Starowiejskiej 2 odbyło się posiedzenie komisji w składzie:

 

1. Sławomir Płatek                     - przewodniczący

2. Jolanta Tańska                       - członek

3. Jerzy Kąkol                           - sekretarz

 

której zadaniem było wyłonienie finalistów konkursu poetyckiego „Limeryk dla Rumi” w ustalonych kategoriach wiekowych.

Na konkurs wpłynęło 18 zestawów wierszy w następujących kategoriach wiekowych:

  1. Uczniowie szkół gimnazjalnych – 1 zestaw wierszy

  2. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, młodzież pracująca i dorośli – 17 zestawów wierszy

W oparciu o kryteria oceny zawarte w regulaminie, komisja wyłoniła finalistów konkursu, ustaliła kolejność miejsc i przyznała wyróżnienia:

Kategoria „A” – uczniowie szkół gimnazjalnych

Wyróżnienie: Maciej Henryk Modzelewski (Białobrzegi)

Kategoria „B” – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, młodzież pracująca i dorośli

I miejsce: Artur Kozłowski (Ząbkowice Śląskie)

II miejsce: Mirosław Kurowski (Suwałki)

III miejsce: Radosław Jaśczak (Sobienie Jeziory)

Wyróżnienia:

Wiesław Karliński (Namysłów)

Tadeusz Charmuszko (Suwałki)

Bogdan Krajewski (Australia)

Barbara Wiśniewska (Rumia)

Uroczyste wręczenie nagród rzeczowych odbędzie się 26.09.2014 r. o godz. 18.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi, przy ul. Starowiejskiej 2. Uczestnicy, którzy nie przybędą na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, otrzymają nagrody drogą pocztową.

Po uhonorowaniu uczestników konkursu, odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Płatkiem, autorem kilku tomików, m.in.: "Prześwietlenie", "Bez imienia".

Ponadto ogłaszamy nabór na warsztaty literackie, które będą odbywać się w Stacji Kultura. Moderatorem grupy będzie poeta Sławomir Płatek. Zapisy przyjmujemy do 17.10.2014 r.

Więcej artykułów…

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×