Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego "Limeryk dla Rumi"

limeryki

Protokół z posiedzenia komisji konkursu poetyckiego „Limeryk dla Rumi”

W dniu 19.09.2013 roku w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi, przy ul. Starowiejskiej 2 odbyło się posiedzenie komisji w składzie:

 

1. Sławomir Płatek                     - przewodniczący

2. Jolanta Tańska                       - członek

3. Jerzy Kąkol                           - sekretarz

 

której zadaniem było wyłonienie finalistów konkursu poetyckiego „Limeryk dla Rumi” w ustalonych kategoriach wiekowych.

Na konkurs wpłynęło 18 zestawów wierszy w następujących kategoriach wiekowych:

  1. Uczniowie szkół gimnazjalnych – 1 zestaw wierszy

  2. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, młodzież pracująca i dorośli – 17 zestawów wierszy

W oparciu o kryteria oceny zawarte w regulaminie, komisja wyłoniła finalistów konkursu, ustaliła kolejność miejsc i przyznała wyróżnienia:

Kategoria „A” – uczniowie szkół gimnazjalnych

Wyróżnienie: Maciej Henryk Modzelewski (Białobrzegi)

Kategoria „B” – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, młodzież pracująca i dorośli

I miejsce: Artur Kozłowski (Ząbkowice Śląskie)

II miejsce: Mirosław Kurowski (Suwałki)

III miejsce: Radosław Jaśczak (Sobienie Jeziory)

Wyróżnienia:

Wiesław Karliński (Namysłów)

Tadeusz Charmuszko (Suwałki)

Bogdan Krajewski (Australia)

Barbara Wiśniewska (Rumia)

Uroczyste wręczenie nagród rzeczowych odbędzie się 26.09.2014 r. o godz. 18.30 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi, przy ul. Starowiejskiej 2. Uczestnicy, którzy nie przybędą na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, otrzymają nagrody drogą pocztową.

Po uhonorowaniu uczestników konkursu, odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Płatkiem, autorem kilku tomików, m.in.: "Prześwietlenie", "Bez imienia".

Ponadto ogłaszamy nabór na warsztaty literackie, które będą odbywać się w Stacji Kultura. Moderatorem grupy będzie poeta Sławomir Płatek. Zapisy przyjmujemy do 17.10.2014 r.

Zamknięte

715402.3

Z przykrością zawiadamiamy, że filia nr 1 przy ul. Chodkiewicza, będzie zamknięta z dniem 13.10.2014r. Jednocześnie informujemy iż od listopada czynna będzie filia na ul. Pomorskiej 11 (poprzednio biblioteka główna). 

Za utrudnienia przepraszamy.

Stacja Kultura - wielkie otwarcie

stacjakulturaminialfa

W piątek 12.09.2014 r. o godz. 16.00 przedstawiciele władz Polskich Kolei Państwowych, bibliotekarze z województwa pomorskiego, mieszkańcy Rumi byli świadkami otwarcia Stacji Kultura w Rumi. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonały: Poseł na Sejm RP Krystyna Kłosin, Burmistrz Miasta Elżbieta Rogala-Kończak oraz nestorka rumskiego bibliotekarstwa Melania Blum. Następnie ksiądz Marek Zaborowski poświęcił obiekt.

Całej uroczystości towarzyszyła muzyka filmowa w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Muzyczną niespodzianką okazał się chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich z dyrygentem Joanną Klein-Szalkowską. Okazało się, że utworem szczególnie zapadającym w pamięć został „Quo vadis, Domine”. Nagrodzono go wyjątkowo głośnymi brawami.

Kolejnym ciekawym punktem programu były makiety i modele kolejowe Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. Pasjonaci z dumą opowiadali o dziełach swojej wieloletniej pracy. Oprócz wierności odtworzenia rzeczywistych zabudowań stacji, torów, wagonów, niesamowite wrażenie zrobiły sunące miniaturowe lokomotywy

Otwarciu towarzyszyła wystawa malarstwa „Ogrody” Emilii Sobieraj, będąca swoistym pożegnaniem lata. Obok regałów wyeksponowano prace „Szkice z polskiego wybrzeża” Jana Sikory - projektanta wnętrz Stacji Kultura w Rumi. Ciekawym akcentem była także „Papierowa lokomotywa”, odwzorowująca pociąg PENDOLINO.

W sobotę 13.09.2014 r. o godz. 10.00 po raz pierwszy udostępniliśmy księgozbiór do wypożyczenia. Pojawiło się mnóstwo czytelników, także spoza Rumi, zachwyconych nowym miejscem. Rozpoczęliśmy serię spotkań autorskich.

Spotkaniem otwierającym cykl była rozmowa z pisarką Hanną Cygler, autorką kilkunastu książek obyczajowych, tj. „Kolor bursztynu”, „Grecka mozaika”. Pisarka „Greckiej mozaiki” traktuje tworzenie jako pasję, na co dzień zajmuje się tłumaczeniem z języka szwedzkiego. W barwny sposób opisała swoje perypetie z polskimi wydawnictwami, z którymi musiała pójść na swoiste kompromisy, np. w sprawie okładek książek.

Po krótkiej przerwie płynnie przeszliśmy do drugiego spotkania z dziennikarzem Jackiem Hugo-Baderem. Reporter zdradził słuchaczom tajniki swojej pracy oraz to, w jaki sposób postrzega etykę dziennikarską. Obszernie opowiedział o okolicznościach powstawania „Dzienników kołymskich” i „Długiego filmu o miłości. Powrotu na Broad Peak”. Po spotkaniu sporo ludzi czekało na exlibris, autograf na egzemplarzach książek autora.

W poniedziałek 15.09.2014 r. mieliśmy przyjemność gościć byłego agenta wywiadu, Vincenta Severskiego. Po przejściu na emeryturę zajął się on pisarstwem, dzieląc się ze swoimi czytelnikami wiedzą nabytą z pracy wywiadowczej. Podejmowana tematyka zakwalifikowała go do tego rodzaju literatury, która budzi ogromne kontrowersje. Dziś znany już jako autor kryminałów „Nielegalni”, „Niewierni” zdradził czytelnikom plany na temat najnowszej książki, która ukaże się lada dzień.

We wtorek 16.09. 2014 r. gościliśmy Piotra Schmandta, autora kryminałów, których akcja rozgrywa się na Pomorzu. Twórca „Pruskiej zagadki” na co dzień pracuje w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, toteż fascynują go pochodzące sprzed II wojny światowej zdjęcia, pożółkłe numery czasopism. Do jego najbardziej cenionych książek należą, oprócz wspomnianej już „Pruskiej zagadki”, „Fotografia” i „Gdański depozyt”.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Stacji Kultura!


 

Prasa i internet o Stacji Kultura

 
 
 
 
GAZETA WYBORCZA:
 
 
 
 
 
 
 

 

Stacja Kultura – fotorelacja

100 3805aPonadto na otwarcie przygotowaliśmy muzyczną niespodziankę

Do zobaczenia w piątek 12.09.2014 r. o godz. 16.00


Więcej artykułów…

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×