Lekcje biblioteczne z legendą o początkach Rumi

DSC06207aaW ostatnim tygodniu przeprowadziliśmy lekcje biblioteczne dotyczące zasad korzystania ze zbiorów naszej książnicy. Prócz tego wspólnie badaliśmy przeszłość Rumi. W zajęciach wzięły udział dzieci z Przedszkola „Janowiaczek” oraz z Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi. Dziękujemy za liczny udział 

Poniżej prezentujemy legendę o Rumi…

Dawno, dawno temu, w okolicach zielonego Zagórza, płynęła mała, samotna, bezimienna rzeczka, która marzyła o tym, by stać się kiedyś rzeką przepływającą przez prawdziwe, zaludnione miasto . Strumyczek każdego dnia zatopiony w marzeniach nie dostrzegał piękna okolicy, w której dane mu było płynąć. Zagórska kraina słynęła bowiem z malowniczych pagórków, zielonych łąk i niezwykle żyznej gleby. Wykorzystał to książę pomorski zwany Świętopełkiem, który postanowił wznieść tutaj mury obronne, postawić klasztor i tym samym zamienić bezludną krainę w grodzisko obronne. Tak zaczęła się historia magicznej przemiany grodu w miasto.

Mijały kolejne lata, rzeczka przepływająca przez Zagórze powiększała się, ledwo się nie obejrzała, a urosła do rozmiarów Zagórskiej Strugi, stając się Panią rzeką o bystrym nurcie i kryształowo czystej wodzie. Jak grzyby po deszczu wyrosły wokół niej młyny, tartaki, kuźnie i domy. Coraz więcej ludzi przeglądało się w jej tafli, coraz więcej dzieci zażywało kąpieli w jej szklistej wodzie, dając tym samym Pani rzece niezmierzone powody do radości.

Niestety nadeszły złe czasy dla wsi Zagórze. Wojny zniszczyły krainę i okolice, a zrozpaczona Zagórska Struga nic nie mogła na to poradzić. Obserwowała wydarzenia z bólem serca i wielkim niepokojem, mając nadzieję, że ciężki okres szybko minie.

Pewnego dnia nad rzekę przybył Hipolit Roszczynialski, człowiek mądry i roztropny, pochylił się nad strumieniem i westchnął:

- Rzeko bystra, jakżebym chciał pomóc tym ludziom i Tobie, naprawić zniszczone przez wojny szkody, odbudować domy i drogi.

Rzeka nic nie odpowiedziała, musnęła rękę Hipolita wodną falą, dając mu tym samym do zrozumienia, że popiera plany poczciwego męża. Wkrótce Hipolit Roszczynialski został wójtem Gminy Rumia-Zagórze.

Domy rosły, drogi wiły się niczym kłącza, powstała kolej, umożliwiająca komunikację przybyszom z daleka.

Tereny otaczające Zagórze- Łężyce i Kazimierz, niczym puzzle tej samej układanki, połączyły się w jedno. Z małej zielonej krainy zaczęło wyłaniać się piękne miasto, zwane dziś Rumią. Jak widać, marzenia się spełniają, trzeba tylko mocno w nie wierzyć. Zagórska Struga, starsza już dziś o kilkadziesiąt lat, z dumą przepływa przez tereny Rumi, stanowiąc nitkę łączącą najważniejsze dla miasta miejsca.


Warsztaty dziennikarskie „Detektywi folkloru”

 

DSC06238aaWarsztaty dziennikarskie „Detektywi folkloru” w rumskiej bibliotece 

 

W dniu 16.04.2014 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. F. Ceynowy w Rumi oraz Ekologiczne Gimnazjum Społeczne wspólnie zorganizowały warsztaty dziennikarskie „Detektywi folkloru”. Zajęcia dla uczniów rumskich gimnazjów poprowadziła Magdalena Kajtoch z Fundacji Pomysłodalnia.

 

Gimnazjaliści nabyli umiejętności prowadzenia wywiadów z ludźmi będącymi świadkami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat…

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

 


Życzenia na Wielkanocne Święta

kartka_wlk09_new

 

Wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei, miłości i oczywiście książek.

Wesołego Alleluja!

 

Życzą Dyrekcja i Pracownicy MBP

 

Zamknięte

715402.3

19 kwietnia (sobota) 2014 r. Miejska Biblioteka Publiczna ul. Pomorska 11 będzie nieczynna.

30 kwietnia (środa) 2014 r. Miejska Biblioteka Publiczna i Filie będą wyjątkowo otwarte w godzinach 8-16

2 maja (piątek) 2014 r. Miejska Biblioteka Publiczna ul. Pomorska 11 oraz jej Filie będą nieczynne.

Za utrudniania przepraszamy.

Lekcje biblioteczne o historii Rumi

DSC06149aaaaPrzez cały rok 2014 świętujemy 60-lecie nadania praw miejskich Rumi. Z tej okazji w Bibliotece Głównej oraz w Filii Nr 4 w pierwszej połowie marca przeprowadziliśmy kilka lekcji dotyczących przeszłości naszego miasta. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!


Więcej artykułów…

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×