Taniec Hula, prow. Justyna Miąc

Zapraszamy wszystkich do Stacji Kultura na zajęcia z hawajskiego tańca narodowego!

Zajęcia odbywają się we wtorki, o godzinie 18:00. Więcej informacji u prowadzącej Justyny Miąc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. nr tel.: 781-257-401

Czym jest taniec Hula?

Hula jest dla Hawajczyków sposobem na życie. Hula to rytm wykonanych ze skóry rekina bębnów pahu i stóp tancerza, poruszający nie tylko ciało, ale też i serce. To odkrywanie dźwięków, które dają siłę. To poznawanie legend ludów Pacyfiku. To wreszcie nauka pieśni i tańców wyrażających hawajski punkt widzenia na siłę i moc jaką kryje w sobie Natura.

Formy tańca Hula to Kahiko i Auana. Kahiko to styl dawny, świątynny, wykonywany bardzo dynamicznie, cechujący się oszczędnymi i precyzyjnymi ruchami i gestami. Tańce Kahiko tańczone są do tradycyjnych pieśni, którym najczęściej towarzyszy surowy akompaniament bębnów. Tańce te niosą ze sobą moc i siłę. Z kolei Auana, to współczesny styl Hula. Zarówno kroki, gesty i całe ciało cechuje miękkość i swoboda. Muzyka towarzysząca Auanie jest melodyjna i bardzo liryczna. Tańcem tym wyrażamy przede wszystkim radość i miłość.

Prowadząca zajęcia o sobie:

Z wykształcenie jestem biologiem morza, a zawodowo jestem związana z Uniwersytetem Gdańskim. Nauka tańca Hula, nie jest dla mnie jedynie poznawaniem nowych kroków, gestów, ale jest to także zgłębianie tradycji, kultury i filozofii hawajskiej. W odróżnieniu do innych dawnych kultur, hawajska przez długie lata była ukryta przed światem, głównie z powodu izolacji geograficznej. Najprawdopodobniej to właśnie chroniło ją przez długi czas przed wpływem cywilizacji zachodu i pozwoliło przetrwać w pierwotnej, mało zmienionej formie. Dzięki temu dzisiaj możemy czerpać inspirację z mądrość ludzi dla których Matka Ziemi była święta, a więzy ludzkie opierały się na miłości, szacunku, współodczuwaniu i wdzięczności.

Zapraszamy na Hula w bibliotece! Stacja Kultura, wtorki o godzinie 18:00, Starowiejska 2, budynek dworca PKP.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×