Spotkanie autorskie poświęcone książce "Jego oczami”

Spotkanie autorskie poświęcone książce „Jego oczami, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie Tischnerze”.

We wtorek, 4 listopada 2014 r, o godz. 18.30 zapraszamy do Stacji Kultura na wyjątkowe spotkanie poświęcone szerszemu projektowi "Jego oczami", na który składa się film dokumentalny (bohaterem filmu jest znany wszystkim ks. Józef Tischner) oraz książka, dopowiadająca to, co nie zostało ujęte w filmie. Historia opowiedziana została z perspektywy osoby najbliższej Profesorowi, a mianowicie oczami brata-Kazimierza Tischnera.
Warto dodać, że film zrobił już karierę międzynarodową, został doceniony przez krytyków filmowych, a na Szymona J. Wróbla, autora projektu, skierowały się oczy mediów ogólnopolskich i zagranicznych.
Spotkaniu towarzyszyć będzie również projekcja fragmentów dokumentu o ks. Józefie Tischnerze.
Zapraszamy na ciekawą, interdyscyplinarną dyskusję!

O projekcie:

Ta niezwykła książka dla każdego, to efekt prawie rocznej pracy pochodzącego z Żywiecczyzny Szymona J. Wróbla, któremu pomagała współautorka wielu książek, dziennikarka Joanna Podsadecka i Sylwia Pietyra. Nad wszystkim czuwał brat ks. Profesora, Pan Kazimierz Tischner. Książka wraz z filmem w wersji kinowej ukazała się w całej Polsce nakładem krakowskiego "Wydawnictwa M". Premiery, podobnie jak miało to miejsc w przypadku filmu odbyły się w 3 dni w 3 miastach. W Żywcu, Krakowie i Starym Sączu.

Książka „Jego oczami” to dokończone rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, zyskując sympatię tysięcy widzów w Polsce, jak również za granicą. To także opis najciekawszych przygód, z którymi młodzi twórcy spotkali się podczas ponad 150 pokazów filmu w Polsce i za granicą.

W książce poza wartościami płynącymi z folkloru, widać również pozytywne wykorzystanie nowych mediów, których zalety od początku dostrzegał ks. Profesor Józef Tischner, mając świadomość, że nie do wszystkich można dotrzeć z kościelnej ambony. Jak powiedział autor w jednym z wywiadów "Jestem przekonany, że ks. Profesor Józef Tischner korzystałby dzisiaj z Facebooka".

Bezcenny dla tej książki jest również nigdy niepublikowany w całości wywiad z ks. Profesorem z 1990 roku, podarowany twórcom przez jednego z dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej -Marka Barańskiego, który podczas pokazu filmu przypomniał sobie o jego istnieniu. Jakie znaczenia nabierają dzisiaj słowa wypowiedziane 24 lata temu przez ks. Profesora? To już Państwo muszą ocenić.

Więcej informacji: www.facebook.com/jegooczami