„Część planu” Doroty Ryst - spotkanie poetyckie

10 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Stacji Kultura w Rumi na spotkanie poetyckie. Gościem będzie na co dzień związana z Salonem Literackim, poetka Dorota Ryst, która zaprezentuje swój nowy tomik wierszy „Część planu”. Spotkanie poprowadzi poeta, publicysta Sławomir Płatek. Rozmowę wzbogaci autorska prezentacja multimedialna.

Jak sama mówi o sobie Dorota Ryst: „Gdybym została naukowcem, zapewne najchętniej prowadziłabym badania metodą obserwacji uczestniczącej. Nie zajmuję się pracą badawczą, próbuję poznawać i opisywać świat przez poezję”.

Tomik „Część planu” to opisy spotkań z ludźmi, głównie poetami, pisarzami, ale nie tylko. Niektóre spotkania miały miejsce w świecie rzeczywistym, inne tylko w literaturze. Ale czy nie były one mniej realne?

prosta historia

Przed nami, za nami trupy.

[W.Broniewski, Pamiętniki]

nie ufaj prostym historiom. faktom

historycznym. romantycznym wierszom. wojna

dobrze wygląda w filmach i w niektórych książkach.

w rzeczywistości to wódka dziwki nuda

przerywana strachem. strasznie śmierdzi

i trzeba mieć rację. nawet jak się jej nie ma

nie można patrzeć w oczy. jeśli spojrzysz będą wracać.

będziesz jak ja bać się nocy pełnych niewiary

w zbawienną moc wódki.

DOROTA RYST - absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie. Wydała 5 autorskich tomików poezji – „Odmiana przez przypadki” (1999), „widoczki. wiersze bezwstydne” (2005), „czasunek” (2009), „Punkty przecięcia” (2011) i „Część planu” (2014). Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki zajmującego się popularyzacją i promocją polskiej poezji, w stowarzyszeniu pełni obecnie funkcję zastępcy prezesa. Organizuje i prowadzi warsztaty i spotkania poetyckie (m.in. w ramach trwającego od marca 2012 r. cyklu Praski Slalom Poetycki). Od września 2010 jest redaktorem naczelnym Internetowej Gazety Kulturalnej „Salon Literacki” i jednym z redaktorów Serii Wydawniczej Salonu Literackiego.