„Zrozumieć sztukę” – wykład malarza, grafika i rysownika Władysława Pitali

Stowarzyszenie Artystów „Pasjonat” oraz Stacja Kultura w Rumi zapraszają 16 maja br. godz. 13.00 na wykład artysty malarza, grafika i rysownika Władysława Pitali „Zrozumieć sztukę” w ramach cyklu spotkań organizowanych przez grupę „Pasjonat”.

Władysław Pitala-

Urodzony w 1956 roku. Studia plastyczne ukończył w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. 

Tworzy głównie w dziedzinie malarstwa, grafiki warsztatowej i rysunku. Ma za sobą również realizacje rzeźbiarskie. Swobodnie posługuje się wieloma technikami malarskimi: olej, akryl, akwarela, pastel. Rysując, chętnie eksperymentuje szukając odrębnych materii, wszystko jednak na bazie tradycyjnych technik rysunkowych. Kiedyś częściej sięgał po tusz, teraz głównie po ołówek. Jego realizacje graficzne zdominował linoryt w swej ascetycznej jednobarwnej postaci. Z kolei przygoda z litografią była krótka (na studiach), ale powstały ciekawe ekspresyjne prace. Później z powodu braku dostępu do pracowni litograficznej wątek ten nie był rozwijany. 

Tematy prac obejmują szeroki zakres z jednej strony wpisując się w tradycję (pejzaż, portret, akt, martwa natura, kompozycje figuralne, zwierzęta), z drugiej przechodzą w sferę własnej odrębnej wypowiedzi plastycznej czerpiącej inspirację z przeżywania świata, ale opowiadanej językiem abstrakcyjnych form. Istotne jest zakorzenienie w rzeczywistości, aby była to wypowiedź, a nie czcza dekoracja lub mówienie o niczym. Na swój użytek autor posługuje się określeniem "abstrakcja metaforyczna" podkreślając tym samym więź z realnością inspiracji. W latach 1980-96 podejmował tematykę społeczną i martyrologiczną. Powstały cykle prac, głównie rysunki, wywodzące się z realiów życia codziennego "Wypędzenie ciężarnych" i "Wypędzenie starców" (wystawa z tymi pracami została zamknięta), cykl ponad dwudziestu prac poświęconych martyrologii (prace w zbiorach państwowych) oraz cykl "Era złotoustych". Sporadycznie zajmuje się również ilustracją, karykaturą, rysunkiem satyrycznym i projektowaniem witraży. 

Swobodnie posługuje się technikami cyfrowymi jednak daleki jest od wynoszenia prac tak powstałych do rangi sztuki ekspresywnej. Skłania się wręcz do twierdzenia, że sztuka cyfrowa jest niemożliwa. Uniemożliwia ją fakt udawania środków wyrazu - wyklucza to możliwość zaistnienia sztuki w wydaniu cyfrowym. Powstaje jakaś namiastka zaskakująca łatwością różnych efektów, ale nie sztuka.

Przez ostatnie siedem lat autor prowadził  w Gdyni i sporadycznie we Władysławowie "Spotkania ze sztuką" popularyzujące dzieje malarstwa. Zamiarem było przygotowanie słuchaczy do samodzielnego wartościowania przedmiotów sztuki, do rozpoznawania dojrzałości języka plastycznego. Słuchacze mieli okazję poznać wszelkie aspekty malarstwa od prehistorii po współczesność w oparciu o analizę bardzo bogatego materiału ilustracyjnego.

Autor ma za sobą ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych (głównie poplenerowych). Brał udział w czterech przeglądach o charakterze konkursowym dwukrotnie zdobywając nagrody.

Prace znajdują się w polskich zbiorach państwowych oraz w zbiorach prywatnych w kilku krajach Europy i w USA.

 

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×