Teatr Gdynia Główna zawita w Stacji Kultura!

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi oraz Teatr Gdynia Główna mają przyjemność zaprosić Państwa 9 kwietnia br. godz. 19.00 do Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP) na spektakl „Epitafium dla władzy” inspirowany myślą Ryszarda Kapuścińskiego. Wstęp wolny.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak/ Obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski/ czas trwania: 70 min

Kim jesteście? Tymi czy tamtymi?

Żadnych adresów, ani nazwisk, ani nawet nie opisywać twarzy,

ani, że wysoki, że niski, że chudy,

czoło jakie,

że ręce mu, że spojrzenie, a nogi to, kolana,

już nie ma przed kim na kolanach...

Ryszard Kapuściński –  współczesna ikona literatury faktu, mistrz reportażu,  który nadał mu wymiar literacki. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł – Cesarz, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Spektakl Epitafium dla władzy stanowi ogromne, wielopoziomowe wyzwanie – adaptacyjne, reżyserskie, aktorskie. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

Fragment recenzji:

"Cesarskich dworzan ciekawie grają: Piotr Srebrowski, Wojciech Jaworski i Łukasz Dobrowolski. A nie jest to łatwe zadanie aktorskie. Widownia z trzech stron otacza scenę. Nie ma bezpiecznej rampy, oddzielającej aktora od widza, grają oni blisko, na wyciągnięcie ręki.” [Grażyna Antoniewicz, "Dwór etiopskiego cesarza w podziemiach gdyńskiego dworca”, Dziennik Bałtycki]

Więcej informacji: