Spotkanie z Natalią Kowalską- kierowcą Formuły 2 / w ramach cyklu „Sylwetki kobiece”

W piątek 20marca 2015 r. o godz. 18. 30 zapraszamy do Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia) na spotkanie w ramach nowego cyklu „Sylwetki kobiece”. Gościem będzie Natalia Kowalska - polska zawodniczka startująca w wyścigach samochodów otwartych, w latach 2010 - 2011 kierowca Formuły 2. O silnym charakterze, niezwykłej pasji oraz hardości ducha porozmawiamy wspólnie podczas marcowej wizyty.

Natalia Kowalska- ur. 31.12.1989, kierowca wyścigowy, komentator sportowy w nSport, Sportklub, Motowizja, ekspert ds. wyścigów, Doktorantka Akademii Leona Koźmińskiego w języku angielskim. Znana i ceniona w świecie sportowym, osiągnęła wiele sukcesów zawodowych.

W 2010 r. spełniły się jej marzenia, rozpoczęła regularny start w pełnym sezonie w FORMULE TWO w zespole CYFRA + F2 RACING. Wygrała rundę Pucharu Europy w Cheb/ Czechy/ w Kartingowym Pucharze Mega-Kart ( najszybsze karty na torach tradycyjnych). Niestety, w kwietniu 2012r. Natalia uczestniczyła w wypadku samochodowym, który skutecznie przerwał jej karierę. Paradoksalnie, wypadek był o charakterze komunikacyjnym - Natalia stała w kolejce na drodze przelotowej w drodze do Warszawy na robotach drogowych., inny samochód najechał z tylu na samochód Natalii z prędkością 97km/h w momencie uderzenia. W wyniku przewlekłej kontuzji kręgosłupa Natalia ma utrudniony powrót do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

To przykre wydarzenie nie wyłączyło jednak Natalii zupełnie ze świata sportu.

Przebieg kariery:

Otrzymała licencję kartingową, pozwalająca startować w wyścigach, rozpoczęła start w kategorii Kadet 60 (debiutancki sezon, 9 miejsce w Kartingowych Mistrzostwach Polski). W 2000 r. starty w wybranych wyścigach Mistrzostw Polski (kat.Kadet 60). Następny rok przyniósł debiut w kategorii ICA 100 Junior w rundzie Kartingowych Mistrzostw Polski w Koszalinie (2 miejsce).

W 2002 r: I wicemistrz Polski w kategorii ICA 100 Junior/ Pierwsze starty za granicą w kat.Intercontinental 100 Junior - Margutti Trophy w Parmie/Włochy.

1. r. :5 miejsce w Kartingowych Mistrzostwach Polski, kat. ICA Junior

2. r. Starty w kategorii Intercontinental A Narodowa (senior) / II wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski / Mistrz Strefy Północno-Zachodniej - wygrane wszystkie rundy/ 1 miejsce w Pucharze Polskiego Związku Motorowego / 2 miejsce w Mistrzostwach Polski Stref

3. r: Start w kat. Intercontinental A i Intercontinental A Narodowa – najszybsze kategorie kartingowe w Polsce/ Mistrz Polski w kategorii Intercontinental A 100 w Kartingowych Mistrzostwach Polski/ Mistrz Polski w kategorii International 100 Narodowa w Kartingowych Mistrzostwach Polski

4. r.:Starty w Niemczech w kartingowej serii Rotax Max Challenge/ Przygotowując się do startów bolidami jednomiejscowymi ukończyła Gold Intensive Course w Walter Lechner Racing School w Formule Ford – na suchej i mokrej nawierzchni.Odbyła testy w Formule BMW 2.0/ 4-5 IX – testy Formuły Renault – tor Hungaroring/Węgry w austriackim zespole Penker Racing, który obsługuje starty Andreasa Zubera w GP2/ Odbywa pełny cykl testów jesienno-zimowych z Jenzer Team ,szwajcarskim zespołem wyścigowym w Formule Renault 2.0. Testy odbywały się na torach Francji i Hiszpanii,co pozwoliło Natalii poznać charakterystykę różnych obiektów wyścigowych

5. r.:Natalia podpisuje swój pierwszy profesjonalny kontrakt z niemieckim teamem serii Renault 2.0 ,SL FORMULA RACING. Swój debiut w wyścigach single-seater odbyła na torze Nurburgring w Niemczech, gdzie odbył się wyścig Word Series by Renault serii Eurocup. Nie tylko był to debiut Natalii ,był to pierwszy start Polki w historii w wyścigach single-seaterów na świecie. Regularną serią Natalii był Puchar NEC, odbywający się na torach Niemiec, Belgii i Holandii. W tym też roku Natalia , na zaproszenie Renault ,bierze udział ,wspólnie z Heikki Kovallainenem, w największym wydarzeniu promującym F1 w Polsce , Renault F1 Team Roadshow in Warsaw. Ma tam okazję przedstawić Formułę Renault 2.0 w jeździe po ulicach Warszawy .Zostaje przedstawiona 120 000 kibiców jako perspektywiczna gwiazda polskich wyścigów.

6. r.: To rok matury ,którą Natalia zdaje w w I Liceum Ogólnokształcącym im ST.Duboisa w Koszalinie. Wyścigowo ,to testy Formuły 3 oraz wyjazd za ocean ,aby tam ścigać się w serii Star Mazda. Podpisuje kontrakt tzw. rozpoznawczy z Walko Racing, aby po dwóch wyścigach otrzymać propozycję startu w najszybszym teamie serii Andersen Racing. Daje się poznać w czasie tylko pięciu wyścigów ,jako szybki kierowca z dużym potencjałem i umiejętnością pracy z teamem. Jest najszybszą kobietą w serii. Przestaje być anonimowa w USA. Komentatorzy telewizyjni uczą się wymawiać nazwisko KOWALSKA.. Plasuje się w TOP10.

7. r.: Przerwa w startach. Natalia rozpoczyna naukę po angielsku na wydziale BBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

8. r.: Wreszcie marzenia się spełniają. Natalia regularnie startuje w pełnym sezonie w FORMULE TWO w zespole CYFRA + F2 RACING ! Natalia zdobywa w sezonie miejsca w pierwszej dziesiątce/ Portimao/ oraz ociera się o punkty w pozostałych wyścigach. Zdobywa doświadczenie i szacunek rywali. Jest pierwszą i jedyną Polką ścigajacą się kiedykolwiek w tak wysokiej serii wyścigowej na świecie.

9. R.: Sezon z nr 77, swoim ulubionym,  w Formule 2. Z powodu kontuzji, niestety tylko w dwóch rundach, na torach Silverstone i Magny Course/Wygrywa rundę Pucharu Europy w Cheb/ Czechy/ w Kartingowym Pucharze Mega-Kart. W użyciu są tam karty z silnikami o mocy 65 KM, a więc  najszybsze karty na torach tradycyjnych.

10. R.:  Rehabilitacja i przygotowania do startów w sezonie 2013. Natalia czynnie uczestniczy w życiu wyścigowym, komentując wyścigi m.in. DTM, NASCAR, F3, INDY CAR, VV SIROCCO, i wiele innych, na kanale SPORTKLUB.