Spotkanie z Natalią Kowalską- kierowcą Formuły 2 / w ramach cyklu „Sylwetki kobiece”

W piątek 20marca 2015 r. o godz. 18. 30 zapraszamy do Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia) na spotkanie w ramach nowego cyklu „Sylwetki kobiece”. Gościem będzie Natalia Kowalska - polska zawodniczka startująca w wyścigach samochodów otwartych, w latach 2010 - 2011 kierowca Formuły 2. O silnym charakterze, niezwykłej pasji oraz hardości ducha porozmawiamy wspólnie podczas marcowej wizyty.

Natalia Kowalska- ur. 31.12.1989, kierowca wyścigowy, komentator sportowy w nSport, Sportklub, Motowizja, ekspert ds. wyścigów, Doktorantka Akademii Leona Koźmińskiego w języku angielskim. Znana i ceniona w świecie sportowym, osiągnęła wiele sukcesów zawodowych.

W 2010 r. spełniły się jej marzenia, rozpoczęła regularny start w pełnym sezonie w FORMULE TWO w zespole CYFRA + F2 RACING. Wygrała rundę Pucharu Europy w Cheb/ Czechy/ w Kartingowym Pucharze Mega-Kart ( najszybsze karty na torach tradycyjnych). Niestety, w kwietniu 2012r. Natalia uczestniczyła w wypadku samochodowym, który skutecznie przerwał jej karierę. Paradoksalnie, wypadek był o charakterze komunikacyjnym - Natalia stała w kolejce na drodze przelotowej w drodze do Warszawy na robotach drogowych., inny samochód najechał z tylu na samochód Natalii z prędkością 97km/h w momencie uderzenia. W wyniku przewlekłej kontuzji kręgosłupa Natalia ma utrudniony powrót do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

To przykre wydarzenie nie wyłączyło jednak Natalii zupełnie ze świata sportu.

Przebieg kariery:

Otrzymała licencję kartingową, pozwalająca startować w wyścigach, rozpoczęła start w kategorii Kadet 60 (debiutancki sezon, 9 miejsce w Kartingowych Mistrzostwach Polski). W 2000 r. starty w wybranych wyścigach Mistrzostw Polski (kat.Kadet 60). Następny rok przyniósł debiut w kategorii ICA 100 Junior w rundzie Kartingowych Mistrzostw Polski w Koszalinie (2 miejsce). 

W 2002 r: I wicemistrz Polski w kategorii ICA 100 Junior/ Pierwsze starty za granicą w kat.Intercontinental 100 Junior - Margutti Trophy w Parmie/Włochy.

  1. r. :5 miejsce w Kartingowych Mistrzostwach Polski, kat. ICA Junior

  2. r. Starty w kategorii Intercontinental A Narodowa (senior) / II wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski / Mistrz Strefy Północno-Zachodniej - wygrane wszystkie rundy/ 1 miejsce w Pucharze Polskiego Związku Motorowego / 2 miejsce w Mistrzostwach Polski Stref

  3. r: Start w kat. Intercontinental A i Intercontinental A Narodowa – najszybsze kategorie kartingowe w Polsce/ Mistrz Polski w kategorii Intercontinental A 100 w Kartingowych Mistrzostwach Polski/ Mistrz Polski w kategorii International 100 Narodowa w Kartingowych Mistrzostwach Polski

  4. r.:Starty w Niemczech w kartingowej serii Rotax Max Challenge/ Przygotowując się do startów bolidami jednomiejscowymi ukończyła Gold Intensive Course w Walter Lechner Racing School w Formule Ford – na suchej i mokrej nawierzchni.Odbyła testy w Formule BMW 2.0/ 4-5 IX – testy Formuły Renault – tor Hungaroring/Węgry w austriackim zespole Penker Racing, który obsługuje starty Andreasa Zubera w GP2/ Odbywa pełny cykl testów jesienno-zimowych z Jenzer Team ,szwajcarskim zespołem wyścigowym w Formule Renault 2.0. Testy odbywały się na torach Francji i Hiszpanii,co pozwoliło Natalii poznać charakterystykę różnych obiektów wyścigowych

  5. r.:Natalia podpisuje swój pierwszy profesjonalny kontrakt z niemieckim teamem serii Renault 2.0 ,SL FORMULA RACING. Swój debiut w wyścigach single-seater odbyła na torze Nurburgring w Niemczech, gdzie odbył się wyścig Word Series by Renault serii Eurocup. Nie tylko był to debiut Natalii ,był to pierwszy start Polki w historii w wyścigach single-seaterów na świecie. Regularną serią Natalii był Puchar NEC, odbywający się na torach Niemiec, Belgii i Holandii. W tym też roku Natalia , na zaproszenie Renault ,bierze udział ,wspólnie z Heikki Kovallainenem, w największym wydarzeniu promującym F1 w Polsce , Renault F1 Team Roadshow in Warsaw. Ma tam okazję przedstawić Formułę Renault 2.0 w jeździe po ulicach Warszawy .Zostaje przedstawiona 120 000 kibiców jako perspektywiczna gwiazda polskich wyścigów.

  6. r.: To rok matury ,którą Natalia zdaje w w I Liceum Ogólnokształcącym im ST.Duboisa w Koszalinie. Wyścigowo ,to testy Formuły 3 oraz wyjazd za ocean ,aby tam ścigać się w serii Star Mazda. Podpisuje kontrakt tzw. rozpoznawczy z Walko Racing, aby po dwóch wyścigach otrzymać propozycję startu w najszybszym teamie serii Andersen Racing. Daje się poznać w czasie tylko pięciu wyścigów ,jako szybki kierowca z dużym potencjałem i umiejętnością pracy z teamem. Jest najszybszą kobietą w serii. Przestaje być anonimowa w USA. Komentatorzy telewizyjni uczą się wymawiać nazwisko KOWALSKA.. Plasuje się w TOP10.

  7. r.: Przerwa w startach. Natalia rozpoczyna naukę po angielsku na wydziale BBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  8. r.: Wreszcie marzenia się spełniają. Natalia regularnie startuje w pełnym sezonie w FORMULE TWO w zespole CYFRA + F2 RACING ! Natalia zdobywa w sezonie miejsca w pierwszej dziesiątce/ Portimao/ oraz ociera się o punkty w pozostałych wyścigach. Zdobywa doświadczenie i szacunek rywali. Jest pierwszą i jedyną Polką ścigajacą się kiedykolwiek w tak wysokiej serii wyścigowej na świecie.

  9. R.: Sezon z nr 77, swoim ulubionym,  w Formule 2. Z powodu kontuzji, niestety tylko w dwóch rundach, na torach Silverstone i Magny Course/Wygrywa rundę Pucharu Europy w Cheb/ Czechy/ w Kartingowym Pucharze Mega-Kart. W użyciu są tam karty z silnikami o mocy 65 KM, a więc  najszybsze karty na torach tradycyjnych.

  10. R.:  Rehabilitacja i przygotowania do startów w sezonie 2013. Natalia czynnie uczestniczy w życiu wyścigowym, komentując wyścigi m.in. DTM, NASCAR, F3, INDY CAR, VV SIROCCO, i wiele innych, na kanale SPORTKLUB.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×