XV Fabularyzowany Rajd Nocny „Viva Espania”

28 lutego, godz. 10.00/ Stacja Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia)

Akcja tegorocznego Rajdu rozgrywa się podczas hiszpańskiej wojny domowej (marzec 1937 r.). Główną ideą Rajdu jest pokazanie, że wojna, bez względu na racje, jest okrutna i niejednoznaczna. Nigdy do końca nie ma „dobrych” i „złych”. Zawsze cierpią cywile, a pewne kręgi wzbogacają się i realizują swoje nie koniecznie uczciwe cele. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi już po raz trzeci jest współorganizatorem Rajdu.

 Od 14 lat uczniowie Gimnazjum nr 4 w Rumi uczestniczą w wyjątkowych zimowych rajdach, które odbywają się w marcu pod osłoną nocy. Myśl organizowania takich ekstremalnych eskapad dla uczniów zrodziła się w Gimnazjum nr 4, ale obecnie rajdy organizują członkowie bratniego Stowarzyszenia Miłośników Turystyki "Włóczykij" wraz z absolwentami zrzeszonymi w SKKT "Włóczykij" przy współpracy grupy pedagogów zajmujących się turystyką w Rumi i innych zaprzyjaźnionych osób (łącznie ok. 100 osób) – wszyscy pracują na zasadzie wolontariatu. 


   Organizatorzy tworzą fabułę i wcielają się w postacie mające swoje pierwowzory w historii. Wykorzystują autentyczne wydarzenia historyczne i na ich bazie konstruują grę. Dbają o zachowanie wierności zarówno, jeśli chodzi o dzieje, jak i stroje oraz całą scenografię. Pomimo jednego scenariusza zawsze przewiduje się różne rozwiązania występujących na trasie problemów, co powoduje, iż w rzeczywistości każda grupa odgrywa nieco inny scenariusz. Naszym celem jest, aby każdy element Rajdu był przygotowany w sposób perfekcyjny, w związku z tym już od lata wiele osób rozpoczyna pracę nad tym, aby następnej zimy dzieci mogły na jedną noc przenieść się w inną epokę, teren i wcielić się w postać charakterystyczną dla tejże rzeczywistości. Wśród pośpiechu, trosk i problemów, na jakie napotykamy codziennie, ponad sto osób poświęca swój czas, energię i pieniądze, by całkowicie bezinteresownie przygotować zabawę edukacyjną dla dzieci - jest to wartość, której nie da się przecenić. 


   Akcja rajdu przenosi uczestników w wybrane miejsce i czas historyczny. W 2013 roku dzieci wcieliły się w role członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ i odwiedziły XIX-wieczną Alaskę. W obecnym roku szkolnym fabuła rajdu związana była z powstaniem wielkopolskim 1806. Na trasie można było spotkać najważniejsze postaci tego okresu. 

Więcej informacji: http://www.gimnazjum4.rumia.pl/turystyka.html

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×