SŁOWA Pawła Huelle  i OBRAZY Artura Majki Prapremiera tomiku Obłoki jasne nad tobą.

Stacja Kultura, 23 maja 2018 roku, godz.18:30, zaprasza na prapremierę tomiku poezji Pawła Huelle „Obłoki jasne nad tobą”, która będzie połączona z wernisażem wystawy Artura Majki Obraz i słowo - Obłoki jasne nad tobą. Są to grafiki ilustrujące tomik Pawła Huelle. Gośćmi wieczoru będą Paweł Huelle, Artur Majka oraz Marek Wittbrot.

W czasie prapremiery i wernisażu odbędzie się spotkanie z poetą Pawłem Huelle i artystą Arturem Majką oraz Markiem Wittbrotem.

Rozmowę poprowadzi Elżbieta Skoczek, prezes Fundacji SUSEIA, wydawca wierszy Pawła Huelle oraz Dyrektor Stacji Kultura Krystyna Laskowicz.

W czasie wernisażu będzie możliwość zakupienia podpisanych przez Autora tomików. Pięćdziesiąt pierwszych jest numerowana i tworzy serie bibliofilską.

Książka będzie w dystrybucji tylko poprzez stronę www.suseia.org

Biogramy:

Paweł Huelle Urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Pisarz, dramaturg i krytyk literacki. W latach 1983– 1986 pracował jako nauczyciel języka polskiego w różnych szkołach w Gdańsku, po czym przez rok był redaktorem w wydawnictwie Almapres. Był również współzałożycielem, a później członkiem zespołu redakcyjnego gdańskiego pisma „Punkty Mówione” (1988-1989).

W 1987 roku został asystentem w Zakładzie Filozofii Gdańskiej Akademii Medycznej. Dwa lata później został członkiem polskiego PEN Clubu (obecnie jest wiceprezesem tej organizacji). Po 1989 roku pracował w telewizji w Gdańsku, a w 1994 roku został dyrektorem Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej, którą to funkcję pełnił do 1999 roku. Autor książek: Weiser Dawidek (1987), Opowiadania na czas przeprowadzki (1991), Wiersze (1994), Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996), Mercedes Benz (2001), Byłem samotny i szczęśliwy (2003), Castorp (2004), Ostatnia wieczerza (2007), Opowieści chłodnego morza (2008), Śpiewaj ogrody (2014), Wędrowiec (2016).

Na podstawie jego twórczości kilkukrotnie opierano spektakle teatralne: w Teatrze Telewizji Stół (2000) i Srebrny deszcz (2000), a także Kąpielisko ostrów (2001). W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie wystawił swoje sztuki: Sarmacja (2008) i Zamknęły się oczy Ziemi (2011). W Gdyni, pod pokładem Daru Pomorza, została wystawiona jego Żółta łódź podwodna (2015). Jego książki były tłumaczone na wiele języków. Obecnie jest redaktorem naczelnym kwartalnika literacko-artystycznego „Bliza”, kierownikiem literackim Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i wykładowcą w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Mieszka w Gdańsku. W 2000, na podstawie jego powieści, Wojciech Marczewski wyreżyserował film Weiser. W roku 2010 ukazały się Rozmowy nad Motławą, Sekwaną i Wezerą, jakie przeprowadził z pisarzem Marek Wittbrot.

Artur Majka Urodzony 5 kwietnia 1967 roku w Tarnowie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris). Obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje obrazy pokazuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie, szczególnie we Francji i w Polsce oraz w USA.

Strona internetowa: www.arturmajka.eu

Marek Wittbrot Urodzony 16 września 1960 w Polanowie. Pallotyn, dziennikarz, redaktor, fotografik. Autor tekstów poświęconych literaturze i sztuce współczesnej. Duszpasterz środowisk twórczych, działacz polonijny we Francji.