Międzyszkolny konkurs na krótką formę komiksową

Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie na krótką formę komiksową.

Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu:

1. Organizatorzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi – Stacja Kultura

Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna w Rumi

Kontakt:

Łukasz Kowalczuk – przewodniczący jury Konkursu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kinga Lanc – dział promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Michał Woźniak – Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. Tematy i grupy wiekowe:

Ekologia w domu i środowisku - IV-VI klasa SP,

Biblioteka w komiksie - VII klasa SP oraz II-III klasa gimnazjum.

3. Konkurs jest adresowany do uczniów rumskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.

4. Cele

1. Przedstawienie proekologicznych czynności podejmowane przez domowników, np. segregacja śmieci, kompostowanie odpadów, oszczędzanie wody, zagospodarowanie deszczówki itp.

2. Pogłębianie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

3. Aktywizacja do działań na rzecz środowiska i społeczności lokalnej.

4. Promocja walorów przyrodniczych miasta.

5. Rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody.

1. Promocja czytelnictwa.

2. Promocja biblioteki w środowisku lokalnym.

1. Rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności artystycznych i literackich.

2. Wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych.

5. Komiks – historia opowiedziana przy pomocy sekwencji obrazów, często opatrzonych tekstem (narracją i dialogami).

1. Uczestnik konkursu może zgłosić jeden komiks.

2. Komiks musi być autorską pracą.

3. Format prac - A4 lub A3, sugerowany blok techniczny. Układ pionowy lub poziomy, musi być zachowany na wszystkich stronach.

4. Minimalna objętość to trzy kadry na jednej stronie. Maksymalna objętość to cztery strony.

5. Technika wykonania prac: rysunek, malarstwo, kolaż, grafika komputerowa. Prace mogą być wykonane w kolorze lub w czerni i bieli.

6. Dopuszcza się komiksy pozbawione tekstu. Jeśli tekst się pojawi, dobrze by był zapisany pismem drukowanym (dla zachowania czytelności).

7. Wszystkie plansze powinny być podpisane na odwrocie. Uczestnicy muszą podać imię, nazwisko, klasę, szkołę.

8. Termin oddania prac: 8 maja 2018 roku. W przypadku prac przesłanych liczy się data stempla pocztowego.

9. Prace należy przesłać lub dostarczyć z dopiskiem “Konkurs komiksowy 2018” na adres:

Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna, ul. Kujawska 8 a, 84-230 Rumia lub

Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, 84-230 Rumia

6. Rozwiązanie konkursu

1. O wynikach konkursu zadecyduje jury pod przewodnictwem Łukasz Kowalczuka - profesjonalnego twórcy komiksów zamieszkałego w Rumi. W skład jury wejdą inni profesjonaliści komiksowi oraz przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej.

2. Główne kryteria, według których będą oceniane prace: twórcze podejście do tematu, oryginalność, walory artystyczne i literackie, technika wykonania, czytelność.

3. Jury, po dokładnym zapoznaniu się ze zgłoszonymi pracami, przyzna trzy nagrody (I, II, III miejsce) oraz wyróżnienia.

4. Zdobywcy nagród i wyróżnień otrzymają nagrody rzeczowe - komiksy ufundowane przez wydawców.

5. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom.

6. Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbędzie się w dniu 24 maja w Stacji Kultura i będzie jednym z punktów programu festiwalu komiksowego Rumia Comic Con.

7. Prace zgłoszone do konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru prac, które wezmą udział w wystawie pokonkursowej, która będzie jednym z punktów programu festiwalu komiksowego Rumia Comic Con.

8. Prace zostaną zwrócone uczestnikom po zakończeniu wystawy, będzie je można odebrać w Stacji Kultura.