Maraton pisania listów Amnesty International

Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza już po raz czwarty do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

Maraton odbędzie się od 1 do 9 grudnia. List będzie można napisać w godzinach otwarcia placówki- od 9:00 do 20:00. W soboty od 10:00 do 15:00.

W wypożyczalni głównej w Stacji Kultura zostaną wystawione skrzynki na listy, sylwetki bohaterów Maratonu, wzory listów, koperty oraz papier i przybory do pisania.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

O tym, że Maraton Pisania Listów ma realny wpływ na życie ludzi można przekonać się wspominając drugą edycję, która odbyła się w Stacji Kultura, w 2015 roku. Jednym z bohaterów, w obronie których nasi czytelnicy pisali listy był Muhammad Bezkhanow z Uzbekistanu, którego więziono przez lata za redagowanie opozycyjnej gazety i torturami zmuszano, by przyznał się do „przestępstwa przeciwko państwu”. Dodatkowo rząd Uzbekistanu kilka razy przedłużał mu wyrok o następnych kilka lat z powodu rzekomego łamania zasad panujących w więzieniu. 22 lutego 2017 roku Bezkhanow wyszedł na wolność. Więcej o dziennikarzu można dowiedzieć się tutaj.

W tym roku przedstawiamy Państwu trzy sprawy, które nas najbardziej poruszyły.

„10 ze Stambułu”

Taner Kılıç tylko wykonywał swoją pracę, ujawniał naruszenia praw człowieka w Turcji jako prezes Amnesty International w tym kraju. Jednak 9 czerwca 2017 roku trafił do więzienia na podstawie absurdalnych zarzutów o członkostwo w „zbrojnej organizacji terrorystycznej”. Miesiąc później İdil Eser, dyrektorka Amnesty International w Turcji; Özlem Dalkıran, założycielka Amnesty w Turcji, obecnie członkini Avaaz oraz Citizens’ Assembly; oraz 8 innych osób resztowano podczas rutynowego szkolenia w Stambule dla aktywistów praw człowieka. Całej grupie postawiono niedorzeczne zarzuty o członkostwo w organizacji terrorystycznej. Aresztowanie „10 ze Stambułu” i Tanera to kolejne aresztowania w ramach serii rządowych prób uciszenia krytyków. Od czasu próby zamachu stanu w lipcu 2016 roku wszczęto postępowania karne wobec ponad 150 000 osób. Po globalnym oburzeniu „10 ze Stambułu” uwolniono za kaucją. Jednak Taner ciągle jest w więzieniu, a pozostała dziesiątka w zagrożeniu. Te odważne osoby poświęciły swoje życie obronie praw innych. Każdy kolejny dzień takiej sytuacji powoduje, że ludzie, o których prawa walczyli są bardziej narażeni na tłumienie ich wolności przez władze. Wezwijmy władze Turcji do zaprzestania ścigania obrońców i obrończyń praw człowieka oraz wycofania wszelkich zarzutów.

Ni Yulan,

naraziła się na lata brutalnych prześladowań za obronę osób eksmitowanych ze swoich domów. Jako prawniczka pomagała wielu osobom, które z powodu realizacji lukratywnych projektów budowlanych wyrzucono z domów, a sama była wśród tysięcy tych, których mieszkania zostały wyburzone w związku z organizacją Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Odpowiedzią rządu na jej działalność było nękanie Ni Yulan i jej rodziny w nadziei na położenie kresu jej pracy. Wielokrotnie ją aresztowano, a w areszcie pobito tak mocno, że teraz musi używać wózka inwalidzkiego. Prześladowano ją przez blisko 20 lat, inwigilując ją i jej rodzinę, grożąc im i eksmitując ich z kolejnych domów. W marcu 2016 roku władze odmówiły jej wydania paszportu na podróż do USA, gdzie miała odebrać międzynarodową nagrodę. W kwietniu 2017 roku kilku mężczyzn wpadło do mieszkania, które wynajmowała Ni Yulan. Chwycili ją, jej męża i córkę i wyrzucili ich z domu. Przez pewien czas małżonkowie byli zmuszeni do spania na ulicy, a obecnie żyją w tymczasowym mieszkaniu pod stałym nadzorem policji. Mimo to Ni Yulan nadal chce pomagać ludziom w walce o swoje prawa.

Czas, żebyśmy stanęli w jej obronie. Wezwijmy władze Chin do zaprzestania nękania Ni Yulan.

Tadjadine Mahamat Babouri,

powszechnie znany jako Mahadine, jest cyberaktywistą, ma siedmioro dzieci. We wrześniu 2016 roku zamieścił na Facebooku filmy, na których oskarża rząd Czadu i ludzi z nim związanych o korupcję i sprzeniewierzanie pieniędzy publicznych. Skarżył się również na kryzys gospodarczy w kraju, który jest całkowicie uzależniony od ropy i bardzo ucierpiał z powodu spadku jej cen na świecie. Tworzenie i publikowanie filmów w kraju, w którym wypowiadanie się w ten sposób niesie za sobą poważne konsekwencje było bardzo odważne. W kilka dni po publikacji Mahadine został w biały dzień porwany z ulicy przez grupę mężczyzn, prawdopodobnie funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Twierdzi, że przez wiele tygodni był bity, rażony prądem, zakuwany w łańcuchy i przewożony z jednego więzienia do drugiego. Jego żona i dzieci nie byli informowani o miejscu jego pobytu i musieli szukać go na własną rękę. Mahadine może usłyszeć zarzuty o działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu oraz grozi mu dożywocie. Choruje na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu. Pilnie potrzebuje pomocy lekarskiej. Za odważne wypowiadanie swoich opinii nie powinien spędzić reszty życia w więzieniu. Wezwijmy władze Czadu do natychmiastowego uwolnienia Mahadine’a.

Zapraszamy do czynnego udziału!

Każdy list jest ważny i może zmienić czyjeś życie!

Od 1 do 9 grudnia, Stacja Kultura Rumia Starowiejska 2, dworzec PKP, godziny otwarcia placówki.

• 10.-turkey11_rgb
  • Chiny-Ni-Yulan-jpg