„Szklane twarze” – wystawa niezwykłych portretów

Twarze te i te wszystkie oczy zwróciły się teraz w moją stronę,

a ja, przyciągnięta ich wzrokiem jak magiczną nicią,

weszłam do środka"

Sylvia Plath

Szklane Twarze to portrety niezwykłe, czarujące, nastrojowe, hipnotyzujące.

Ujmujące naturalnym pięknem jednocześnie odrealnione, tajemnicze, milczące i emanujące dużą gamą emocji. Twarze przyjaciół jak również osób dopiero poznanych.

Istotnym elementem projektu są ambrotypy - to pozytywowe zdjęcia na szkle zrobione za pomocą XIX-wiecznej techniki mokrej płyty kolodionowej.

Ambrotyp jest niepowtarzalny. Można go próbować powielać, jednak zrobiony na czarnym szkle jest unikatem. Ambrotypia – Ambrotos znaczy nieśmiertelny… - Joanna Borowiec

Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi ma przyjemność zaprosić Państwa

1 grudnia br. o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii wielokrotnie nagradzanej artystki Joanny Borowiec. „Szklane twarze” – taki tytuł nosi cykl fotografii - będzie można oglądać do 8 stycznia 2018 r. w Stacji Kultura, w godzinach otwarcia placówki.

Na cykl Szklane Twarze składa się kilkanaście unikalnych zdjęć wykonanych na mokrej płycie kolodionowej – ambrotypie. Ta jedna z najdawniejszych pozytywowych technik fotograficznych posłużyła Joannie Borowiec do uwiecznienia niepowtarzalnego klimatu i głębi spojrzenia portretowanych osób.

Kilka słów wyjaśnień. Ambrotypy to pozytywowe zdjęcia na szkle zrobione za pomocą XIX-wiecznej techniki mokrego kolodionu, która zyskuje entuzjastów ze względu na alternatywny charakter wobec współczesnej fotografii cyfrowej. Wyróżnia ją unikatowość każdego zdjęcia, brak retuszu, klimat. Praktycznie niewykonalne jest zrobienie identycznego zdjęcia lub nawet odbitki kolodionowej. Każda płyta jest ręcznie przygotowywana, naświetlana i wywoływana w ciągu kilku minut.

Technika kolodionowa to technika fotograficzna polegająca na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej szyby pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą (jodkiem srebra), w wyniku czego powstawał na niej negatywowy obraz. Z niego następnie wykonywano odbitki na papierze. Technika ta była stosowana na szeroką skalę od lat 50. do początku 80. XIX w.

Joanna Borowiec - absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, praca dyplomowa w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej.

Członek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).

Wielbicielka fotografii analogowej-średnio i wielkoformatowej. Używa historycznych procesów fotograficznych takich jak ambrotypia- techniki mokrego kolodionu, cyjanotypia.

Głównym tematem jej zdjęć jest fotografia humanistyczna, człowiek. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, USA. Jej prace w technice mokrego kolodionu zostały wyróżnione na Singapore International Photography Festival, projekt „Glass Faces” został zaprezentowany w National Museum of Singapore Stamford Galery (2014). Fotografie w technice otworkowej na International Pinhole Festival, w Niemczech, cykl „No Time” pokazany został w Iserlohn Museum (2010). Finalistka Skin, Visible White Photo Prize, Włochy (2016). Finalistka AFF Art Fresh Festival, Warszawa, Polska (2016), Finalistka IV Biennial of Fine Art & Documentary Photography, Berlin , Niemcy (2016). Zwyciężczyni konkursu fotograficznego - I miejsce Black &White Awards USA w kategorii People (2013). Laureatka konkursu - Silver Medal Awards 2014 San Francisco International za prace „Double” (2014) Nagrodzona II i III miejscem w prestiżowym konkursie IPA za prace „Frends” i cykl „Insomnia” - International Photography Awards (2011). Fotografie w konkursie Historic Garden zostały nagrodzone II miejscem i zaprezentowane w Muzeum Pałac w Wilanowie (2012). Laureatka Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej Dziecko (2012) Nagrodzona III miejscem w kategorii Fotograf Roku w konkursie Black& White Spider Awards(2013). Laureatka Portfolio 2015 Black +White Photography UK, Portfolio 2013 Black &White for Collectors Of Fine Photography Canada, Portfolio 2012 Shot Magazine USA. Jej prace i wywiady publikowano w Magazynach m.in. Black+ White Photography UK (okładka), Shot Magazine USA, Black and White Magazine Canada i czasopismach krajowych. Fotografie autorki znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, USA.

www.joannaborowiec.com