BEKSIŃSKI jakiego nie znacie

Stacja Kultura wraz z Fundacją Beksiński zapraszają 29 września o godz. 18.30 do biblioteki w Rumi na otwarcie wystawy audiowizualnej Zdzisława Beksińskiego - najznakomitszego polskiego artysty tworzącego w XX wieku.

Wystawa „Beksiński Nieznany” prezentuje nam mało odkryty dorobek artysty, obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955 – 1960, od fotografii malarskiej, w której artysta pokazuje nam swoją wrażliwość na piękno, poprzez fotografię quasi reporterską, abstrakcyjną czy kreacyjną, gdzie wyraźnie zauważamy jego zacięcie reżyserskie. Część fotograficzną wystawy kończy fotografia drastyczna oraz zestawy zdjęć pozornie nie mające ze sobą związku, poprzez które Beksiński próbuje wciągnąć widza do wymyślonej przez siebie opowieści. 

Zaprezentowane zostaną również fotomontaże z lat 1997- 2000 wykonane przy pomocy technik komputerowych. 

Wystawa oprócz wymiaru artystycznego posiada również walory edukacyjne, bowiem towarzyszą jej wykłady biograficzne poświęcone artyście prowadzone przez Fundację Beksiński oraz pokazy kilku filmów dokumentalnych.

 

Wystawę można oglądać w Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2) od 29 września do 7 października w godzinach otwarcia placówki. 

O artyście:

Zdzisław Beksiński (1929-2005) - to jeden z najznakomitszych polskich artystów tworzących w XX w. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany realizmem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, w Niemczech, Włoszech czy Japonii.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Simple Image Gallery Extended

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×