Wernisaż wystawy - Poza półką

Stacja Kultura oraz studenci z koła naukowego Koło Artystycznej Fortuny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i V Pracowni Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zapraszają na wernisaż wystawy „Poza półką”, który odbędzie się 24 marca o godzinie 18:00.

Wystawę będzie można oglądać od 24 marca do 24 kwietnia w Stacji Kultura, w godzinach otwarcia placówki.

Książka jako zbiór tekstów jest nośnikiem idei ale dzięki swojej formie może budować odrębną narrację. Oprócz sensów, istotne wydają się być również takie jej właściwości jak: rodzaj okładki, szycie, gramatura i jakość papieru, krój czcionki, którym została złożona, oraz to wszystko, co składa się na jej niepowtarzalność. Jest więc książka obiektem autonomicznym, a bywa, że staje się przedmiotem pożądanym. W obiegu sztuki stała się, kolejnym, poza muzeum i galerią, polem artystycznego działania.

W latach 60, wraz z konceptualizacją sztuki książka artystyczna stała się ważną formą wypowiedzi. Wystawa ta jednak nie jest wyłącznie prezentacją książek-obiektów, książek artystycznych. Jest próbą definiowania i re-definiowania pojęć tj.: książka, znak, półka, księgozbiór, biblioteka. „Poza półką” dotyka zagadnień zapisywania, katalogowania, szeregowania, pozycjonowania, klasyfikowania zasobów, zbiorów i kolekcji. W pewien sposób odnosi się też do problemu czytelności i nie-czytelności, porządkowania i nietrwałości znaczeń.

Wystawa jest wynikiem ćwiczeń realizowanych równolegle przez studentów koła naukowego Koło Artystycznej Fortuny UAM oraz V Pracowni Malarstwa UAP.

Uczestnicy: studenci koła naukowego Koło Artystycznej Fortuny UAM:

Paulina Grygorczyk,

Adrian Kempa,

Agata Korzekwa,

Weronika Krajewska,

Magdalena Maciejewska,

Michał Mąka,

Iwona Stasińska,

Marta Raczak,

Agata Wondrak,

Weronika Zaton,

oraz studenci V Pracowni Malarstwa UAP: