Spotkanie autorskie z Tobiaszem Piątkowskim

3 marca o godzinie 13:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Tobiaszem Piątkowskim. Spotkanie będzie w ramach Tygodnia Historii i ma charakter zamkniętej lekcji.

Tobiasz Piątkowski jest autorem komiksu „Bradl”, który powstał na kanwie losów Kazimierza Leskiego.

Kazimierz Leski- „Bradl”- As polskiego wywiadu miał tak bogaty życiorys, że własną biografię zatytułował „Życie niewłaściwie urozmaicone”. Przed wojną był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”, uczęszczał do szkoły lotniczej w Dęblinie i właściwie tylko jeden wypadek sprawił, że zamiast do RAF trafił do konspiracji. Jako szpieg pracował dla jednej z najlepszych polskich organizacji wywiadowczych – był oficerem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej. Wychodził cało z każdej opresji, przedzierał się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczał szlaki dla kurierów i wykradał najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy. Jego losy stały się doskonałą inspiracją do stworzenia wyjątkowej serii komiksowej.

Leski to postać niezwykła, o intrygującym życiorysie, który jest niemal gotowym scenariuszem filmu szpiegowskiego. Nic dziwnego zatem, że jego losy stały się inspiracją do stworzenia komiksu. Jestem przekonany, że o ważnych wydarzeniach i prawdziwych bohaterach można i należy opowiadać poprzez różnorodne gatunki czy środki wyrazu – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwszej brygady” oraz „Nowych przygód Stasia i Nel”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.