Wystawa zbiorowa "KOLORY ZIMY"/ Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego

Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego, działającego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni oraz Stacja Kultura - Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zapraszają na wystawę „KOLORY ZIMY”, prezentującą prace malarskie wykonane przez uczestników Koła. Wernisaż wydarzenia odbędzie się w 8 lutego br. (środa), o godz. 18.00 w Stacji Kultura w Rumi  przy ul. Starowiejskiej 2.

Wystawę będzie można oglądać

od 8 lutego do 28 lutego br.

w godzinach otwarcia placówki.

Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego: funkcjonuje w strukturach Towarzystwa Miłośników Gdyni od 1992 roku. Inicjatorem założenia koła, które skupiałoby nieprofesjonalnych twórców, pasjonatów malarstwa, rzeźby, fotografii, tkaniny był Stanisław Bąkowski.

Pomysł zrodził się z chwilą odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wacławowi Szczeblewskiemu na budynku byłej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdyni przy ul. Pomorskiej. Niewątpliwą zasługą gdyńskiej szkoły było powstanie środowiska plastycznego w młodym budującym się dopiero mieście.

Stanisław Bąkowski – pełen energii i pomysłów rzeźbiarz, postanowił wskrzesić pamięć o prof. Wacławie Szczeblewskim i nadać jego imię powstającemu Kołu. Bernard Szczeblewski, syn profesora, wyraził zgodę aby Koło nazwać imieniem swojego Ojca.

W maju 1992 roku zrealizowały się plany Stanisława Bąkowskiego. Zarząd Towarzystwa Miłośników Gdyni wyraził zgodę na włączenie Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego w swoje struktury organizacyjne i udostępnił pomieszczenia siedziby na jego działalność. Jedno z pomieszczeń przeznaczono na salę wystawienniczą, a drugie na galerię prezentującą prace członków Koła.

Koło rozpoczęło działalność prezentując wystawę rzeźby Stanisława Bąkowskiego.

Do chwili obecnej w ramach swojej działalności koło zorganizowało liczne wystawy [indywidualne i zbiorowe], wykłady z historii sztuki, plenery malarskie, oraz warsztaty i szkolenia. Pragniemy zaprezentować nasze prace, jak największej liczbie odbiorców.