Wystawa fotografii „Momenty” Katarzyny Figury oraz Marcina Michny

Prezentowane prace to uchwycone w kadrze obrazy Wybrzeża, zatrzymane bałtyckie impresje fotograficzne. Fotografia – kolejna artystyczna pasja Katarzyny Figury- wyzwoliła nowe pokłady twórczej energii artystki. Jak sama stwierdziła, morze stało się dla niej wielką inspiracją, a jego obserwacja pozwoliła na niezwykłe doznania kreatorskie. W efekcie, we współpracy z fotografikiem Marcinem Michną, powstało kilkanaście refleksyjnych zdjęć, 17 spośród nich będą mieli Państwo możliwość obejrzeć w Stacji Kultura.

Wystawa fotografii „Momenty”
Katarzyny Figury oraz Marcina Michny
Stacja Kultura. Biblioteka Główna
10 grudnia – 10 stycznia
Czynna w godzinach otwarcia placówki.

K a t a r z y n a F i g u r a - aktorka wszechstronna, jedna z najbardziej utalentowanych i znanych artystek współczesnego polskiego kina i teatru. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in.: nagród na Gdynia Film Festival za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmach Ajlawju Marka Koterskiego (1999) i Ubu Król Piotra Szulkina (2003), Złotej Kaczki w kategorii najlepsza polska aktorka w 1987 i 1997 roku oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w Żurku Ryszarda Brylskiego (2003). W 2012 roku otrzymała wyróżnienie na festiwalu w Cottbus za kreację w Yumie (2012) Piotra Mularuka.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Studiowała także w Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique w Paryżu. Od czasów studiów, podczas których debiutowała w obrazach Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa czy Piotra Szulkina, stworzyła szereg znakomitych kreacji filmowych współpracując z największymi polskimi twórcami, m.in. Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem, Radosławem Piwowarskim, Juliuszem Machulskim, Andrzejem Kondratiukiem, Januszem Zaorskim czy Markiem Koterskim.

Wystąpiła też w wielu filmach zagranicznych, m.in. w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji Graczu i Prêt-à-porter Roberta Altmana oraz zdobywcy Oscara Pianiście Romana Polańskiego, a także innych produkcjach: węgierskich, hiszpańskich, francuskich.

Jako „guest star” pojawiała się w wybranych produkcjach telewizyjnych, m.in.: popularnych serialach: Na dobre i na złe, Niania, Pitbull, Komisarz Alex, Wiedźmy, Stacyjka, Rezydencja czy szystko przed nami.

Związana przez wiele lat z Teatrem Współczesnym i Dramatycznym w Warszawie zdobyła uznanie krytyków i publiczności za wybitne kreacje teatralne, m.in.: w spektaklach: Persona. Marilyn w reżyserii Krystiana Lupy czy Alina na zachód w reżyserii Pawła Miśkiewicza, a także w monodramach wystawianych w Teatrze Polonia Krystyny Jandy Badania terenowe nad ukraińskim seksem w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Kalina w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej. Od listopada 2013 Katarzyna Figura dołączyła do zespołu Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie w 2014 roku odbyły się już trzy premiery z jej udziałem: „Wyspa Marivaux” w reżyserii Iwo Vedrala, „Ciąg” w reżyserii Eweliny Marciniak oraz „Maria Stuart” w reżyserii Adama Nalepy.

M a r c i n M i c h n a – artysta, fotografik, od dziesięciu lat gdynianin z wyboru. Przygodę z fotografią rozpoczął dopiero w Gdyni, zafascynowany nadmorskim krajobrazem i pięknem jego najbliższego otoczenia.

W większości zdjęcia Marcina Michny powstają o wschodzie słońca - wtedy światło jest niepowtarzalne a morze w blasku rodzącego się dnia staje się miejscem magicznym.

Fotografia stała się jego wielką pasją którą stale rozwija i która otwiera przed nim wciąż nowe horyzonty. Jak mówi autor - "Fotografia jest dla mnie sztuką znajdowania i utrwalania fragmentów rzeczywistości, które nas w jakiś sposób poruszają".