Wystawa fotografii „Momenty” Katarzyny Figury oraz Marcina Michny

Prezentowane prace to uchwycone w kadrze obrazy Wybrzeża, zatrzymane bałtyckie impresje fotograficzne. Fotografia – kolejna artystyczna pasja Katarzyny Figury- wyzwoliła nowe pokłady twórczej energii artystki. Jak sama stwierdziła, morze stało się dla niej wielką inspiracją, a jego obserwacja pozwoliła na niezwykłe doznania kreatorskie. W efekcie, we współpracy z fotografikiem Marcinem Michną, powstało kilkanaście refleksyjnych zdjęć, 17 spośród nich będą mieli Państwo możliwość obejrzeć w Stacji Kultura.

Wystawa fotografii „Momenty”
Katarzyny Figury oraz Marcina Michny
Stacja Kultura. Biblioteka Główna 
10 grudnia – 10 stycznia
Czynna w godzinach otwarcia placówki.

 

K a t a r z y n a F i g u r a - aktorka wszechstronna, jedna z najbardziej utalentowanych i znanych artystek współczesnego polskiego kina i teatru. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in.: nagród na Gdynia Film Festival za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmach Ajlawju Marka Koterskiego (1999) i Ubu Król Piotra Szulkina (2003), Złotej Kaczki w kategorii najlepsza polska aktorka w 1987 i 1997 roku oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w Żurku Ryszarda Brylskiego (2003). W 2012 roku otrzymała wyróżnienie na festiwalu w Cottbus za kreację w Yumie (2012) Piotra Mularuka.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Studiowała także w Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique w Paryżu. Od czasów studiów, podczas których debiutowała w obrazach Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa czy Piotra Szulkina, stworzyła szereg znakomitych kreacji filmowych współpracując z największymi polskimi twórcami, m.in. Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem, Radosławem Piwowarskim, Juliuszem Machulskim, Andrzejem Kondratiukiem, Januszem Zaorskim czy Markiem Koterskim.

Wystąpiła też w wielu filmach zagranicznych, m.in. w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji Graczu i Prêt-à-porter Roberta Altmana oraz zdobywcy Oscara Pianiście Romana Polańskiego, a także innych produkcjach: węgierskich, hiszpańskich, francuskich.

Jako „guest star” pojawiała się w wybranych produkcjach telewizyjnych, m.in.: popularnych serialach: Na dobre i na złe, Niania, Pitbull, Komisarz Alex, Wiedźmy, Stacyjka, Rezydencja czy szystko przed nami.

Związana przez wiele lat z Teatrem Współczesnym i Dramatycznym w Warszawie zdobyła uznanie krytyków i publiczności za wybitne kreacje teatralne, m.in.: w spektaklach: Persona. Marilyn w reżyserii Krystiana Lupy czy Alina na zachód w reżyserii Pawła Miśkiewicza, a także w monodramach wystawianych w Teatrze Polonia Krystyny Jandy Badania terenowe nad ukraińskim seksem w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Kalina w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej. Od listopada 2013 Katarzyna Figura dołączyła do zespołu Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie w 2014 roku odbyły się już trzy premiery z jej udziałem: „Wyspa Marivaux” w reżyserii Iwo Vedrala, „Ciąg” w reżyserii Eweliny Marciniak oraz „Maria Stuart” w reżyserii Adama Nalepy.

M a r c i n M i c h n a – artysta, fotografik, od dziesięciu lat gdynianin z wyboru. Przygodę z fotografią rozpoczął dopiero w Gdyni, zafascynowany nadmorskim krajobrazem i pięknem jego najbliższego otoczenia.

W większości zdjęcia Marcina Michny powstają o wschodzie słońca - wtedy światło jest niepowtarzalne a morze w blasku rodzącego się dnia staje się miejscem magicznym.

Fotografia stała się jego wielką pasją którą stale rozwija i która otwiera przed nim wciąż nowe horyzonty. Jak mówi autor - "Fotografia jest dla mnie sztuką znajdowania i utrwalania fragmentów rzeczywistości, które nas w jakiś sposób poruszają".

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×