Maraton Pisania Listów Amnesty International

Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza po raz trzeci do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

Maraton odbędzie się od 1 do 10 grudnia. List będzie można napisać każdego dnia w godzinach otwarcia placówki- od 9:00 do 20:00. Na wypożyczalni głównej w Stacji Kultura zostaną wystawione skrzynki na listy, sylwetki bohaterów Maratonu, wzory listów, koperty oraz papier i przybory do pisania.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. O tym, że Maraton Pisania Listów ma realny wpływ na życie ludzi można zobaczyć tutaj: https://amnesty.org.pl/maraton/reference

W tym roku z wielu bohaterów Maratonu Pisania Listów, wybraliśmy dwójkę.

Pierwszą bohaterką jest Annie Alfred.

Annie urodziła się z albinizmem, dziedzicznym stanem, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości pigmentu, który chroni skórę przed słońcem.

W Malawi żyje około 7 000 – 10 000 osób podobnych do Annie. Wszystkim grozi niebezpieczeństwo, a nawet śmierć, z rąk osób, które myślą, że dzięki częściom ich ciała staną się bogaci.

Annie jest jak każde inne dziecko w Malawi. Jej przyjaciele i rodzina kochają ją. Ma 10 lat, a gdy dorośnie, chce zostać pielęgniarką. Może jednak nie dożyć realizacji swoich marzeń ponieważ są ludzie, którzy wierzą, że części jej ciała mają magiczną moc. Ci ludzie uważają, że nie jest człowiekiem. Nazywają ją „duchem” lub „pieniędzmi”. Chcą ukraść jej włosy lub, co gorsza, kości.

Od listopada 2014 roku znacznie wzrosła liczba ataków na osoby z albinizmem. Tylko w 2015 roku odnotowano 45 doniesień o morderstwach i porwaniach, bądź ich próbach.

Wezwijmy władze Malawi do tego, by zagwarantowały osobom z albinizmem ochronę!

Kolejnym bohaterem Maratonu jest Fomusoh Ivo Feh.

Fomusoh Ivo Feh wraz z dwójką znajomych został skazany na 10 lat więzienia za przesłanie SMSa żartobliwie komentującego sytuację dotyczącą rynku pracy w Kamerunie.

Pewnego dnia Ivo otrzymał wiadomość od kolegi: „Boko Haram rekrutuje młode osoby od 14 lat wzwyż. Warunki zatrudnienia: 4 przedmioty w GCE plus religia”. GCE jest odpowiednikiem naszego egzaminu maturalnego. Boko Haram jest zmilitaryzowaną muzułmańską organizacją ekstremistyczną.

Wiadomość od kolegi była komentarzem na temat tego, jak trudno znaleźć pracę bez wysokich kwalifikacji. Chłopak żartował, że nawet Boko Haram nikogo nie zatrudni bez zdania w szkole średniej przynajmniej 5 przedmiotów.

Ivo przesłał tę wiadomość swojemu przyjacielowi, który przesłał ją dalej do młodszego kolegi. Nauczyciel zobaczył wiadomość, skonfiskował telefon i pokazał policji. Wszyscy trzej zostali aresztowani pomiędzy wrześniem a grudniem 2014 roku.

2 listopada sąd wojskowy skazał Ivo i jego dwóch znajomych na 10 lat więzienia za „przestępstwa” powiązane z terroryzmem. Nie powinni płacić swoją przyszłością za przesłanie sobie żartu.

Wezwijmy władze Kamerunu do uwolnienia Ivo i jego znajomych!

Zapraszamy do udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International!

Od 1 do 10 grudnia, Stacja Kultura Rumia Starowiejska 2, dworzec PKP

uwolniona po maratonie