Album: GOŚĆ. ARCYBISKUP TADEUSZ GOCŁOWSKI

Zapowiadamy wyjątkową promocję książki, bo w formule quizu z nagrodami, okraszonego dziesiątkami opowieści i unikatowych zdjęć.

Bohaterem wieczoru będzie album GOŚĆ. ARCYBISKUP GOCŁOWSKI, który niemal pół wieku żył i pracował razem z nami, był człowiekiem bez granic oddanym służbie i utrzymywał relacje z niezliczoną rzeszą ludzi, co ciekawe, nie tylko wierzącymi. Zapraszamy na promocję albumu GOŚĆ. ARCYBISKUP TADEUSZ GOCŁOWSKI w Rumi – już 9 grudnia 2016, wstęp wolny.

To będzie wyjątkowa promocja, bo w formule quizu z nagrodami.

– Nie obawiajcie się Państwo, nie trzeba nauczyć się na pamięć życiorysu metropolity Gocłowskiego, bo nie będziemy pytać o to, w którym roku urodził się czy przyjął święcenia kapłańskie, ale na przykład… czy jeździł na rowerze, czy lubił pogaduszki u fryzjera i czy kiedykolwiek wyszedł w połów w morze? – zachęca do udziału w zabawie Katarzyna Żelazek, redaktor wydawnictwa. – Odpowiedzią na pytania z quizu będą opowieści zawarte w albumie i zdjęcia: do śmiech, wzruszeń i zadumy.

Zaproszenie na spotkanie przyjął i swoją opowieścią podzieli się Andrzej J. Gojke, trójmiejski fotoreporter mieszkający w Rumi, którego zdjęcia znalazły się w albumie. W roli lektora wystąpi aktorka Marta Jankowska, a spotkanie poprowadzi Katarzyna Żelazek, redaktor albumu.

100 zdjęć fotoreporterów i z domowych zbiorów oraz 80 wspomnień osób świeckich, które zgromadzono w albumie GOŚĆ. ARCYBISKUP GOCŁOWSKI – to opowieść nie tylko o wieloletnim Metropolicie gdańskim, ale i o Kościele, o Polsce, o wartościach, wreszcie o nas samych.

Po trójmiejskiej premierze recenzje były bardzo życzliwe: „Taka uroczystość i publiczna poststypa świadczy o wielkości człowieka! Warto dobrze żyć, żeby na coś takiego zasłużyć”, „czuć, że arcybiskup wciąż jest z nami”, „dobre chwile mam z tą książką”.

– Już wiemy, że wokół albumu gromadzi się ogromny kapitał społeczny. To więcej niż li tylko społeczna inicjatywa uczczenia pamięci śp. Ordynariusza, to okazja do spotkania ze sobą ludzi czujących odpowiedzialność za kraj, Kościół, szukających w życiu publicznym zaufania i szacunku, nie unikających odpowiedzialności – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które jest wydawcą albumu.

Inicjatywa uczczenia pamięci śp. Metropolity narodziła się zaraz po Jego śmierci w gronie gdańskich fotoreporterów. Europejskie Centrum Solidarności, w którego radzie abp. Tadeusz Gocłowski zasiadał od chwili powołania instytucji w 2007 roku, poczuło się w powinności, aby przystąpić do tego dzieła. Dzięki ofiarności trójmiejskich samorządów udało się pozyskać środki na wydanie albumu.

Pospolite ruszenie fotoreporterów, głównie trójmiejskich, zaowocowało zbiórką ponad 500 zdjęć. W tym samym czasie gromadzono wspomnienia – opowieści osób, które znały Metropolitę na różnych etapach jego życia i z różnych dziedzin jego.

– Dla jak wielu ludzi i w jak różnych okolicznościach jego obecność była ważna i droga, będziecie Państwo zaskoczeni – mówi Katarzyna Żelazek.

Projekt będzie procentował w postaci stypendiów dla dzieci i młodzieży, podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, inicjatywy tak drogiej śp. Metropolicie.

RUMIA | PROMOCJA ALBUMU

9 grudnia 2016, piątek, godz. 18.30