„07 zgłoś się!”

Spotkanie z Bronisławem Cieślakiem

Stacja Kultura zaprasza 21 października o godzinie 18:00 na spotkanie z Bronisławem Cieślakiem („07 zgłoś się”) w ramach rumskiej odsłony Afery Kryminalnej 2016.

Bronisław Cieślak (ur. 8 października 1943 w Krakowie) – polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny; odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07 zgłoś się. Poseł na Sejm III i IV kadencji.

Po maturze podjął nieukończone studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1968 rozpoczął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, potem również w TVP Kraków. Reżyser Roman Załuski zaproponował mu udział w zdjęciach próbnych do serialu obyczajowego „Znaki szczególne” z 1976, który stał się filmowym debiutem Bronisława Cieślaka.

Po tym występie Krzysztof Szmagier powierzył mu główną rolę w serialu kryminalnym „07 zgłoś się”. Bronisław Cieślak wcielał się polskiego odpowiednika Jamesa Bonda przez kilka lat (serial był kręcony w latach 1976-1987). Sławomir Borewicz rozwiązywał zagadki szybko i skutecznie, do tego był piekielnie inteligentny i przystojny czym wzbudzał zachwyt płci pięknej i pewnie zazdrość męskiej części widowni. Serial od początku zyskał status kultowego a trwające do dzisiaj powtórki w telewizji sprawiają, że porucznika Borewicza kochają kolejne pokolenia!

Bronisław Cieślak po zakończeniu zdjęć do „07 zgłoś się” sporadycznie pojawiał się w innych produkcjach filmowych i serialowych. W latach 1997-2003 prowadził, na zmianę z Tadeuszem Szymkowem i Karolem Małcużyńskim „Telewizyjne Biuro Śledcze”- program o charakterze interwencyjnym, który nadawany był na Polsacie.

Ostatnia rola Bronisława Cieślaka to Bronisław Malanowski w serialu paradokumentalnym „Malanowski i Partnerzy”, w którą wcielał się w latach 2008-2016.

Jest stryjem aktorki Anny Cieślak. Z pierwszą żoną Jasną Krystyną Chrzanowską-Cieślak ma córkę Katarzynę. Z drugą żoną Anną ma córkę Zofię i syna Jana.

Wstęp wolny!

Zapraszamy!