II edycja pokazu gier bitewnych

Stowarzyszenie Miłośników Gier Strategicznych "Trójmiasto"

zaprasza
13 grudnia (sobota) w godz. 10.00-14.30
do Stacji Kultura na II rundę pokazu gier bitewnych.

Oprócz cieszących się dużym zainteresowaniem gier Wolsung oraz Warhammer 40 000 organizatorzy przygotowali coś dla koneserów gier wojennych. Pokaz wzbogaci gra strategiczna Bolt Action, utrzymana w klimacie II Wojny Światowej. Zapraszamy!
Wstęp wolny!

Czym jest gra bitewna?
W jednym zdaniu jest to gra łącząca modelarstwo, grę strategiczną, fabularną oraz symulator dowódcy armii w jednym.
Figurkowe gry bitewne to gra z wykorzystaniem figurek reprezentujących jednostki w armii, kości do gry decydujące o porażce czy sukcesie, pola bitwy czyli makiety oraz często z specjalnych wzorników. Każdy model w armii posiada swoje parametry: sposób ich poruszania, walki oraz przeżywalności. Zależności te zapisano w księgach zasad.
Cechą gry bitewnej jest wciągający klimat. Niektóre gry cofają graczy do przeszłości, a inne wybiegają na przód. Niektóre dzieją się w kosmosie a inne w fantastycznych krainach nie z tego świata.
Każda gra posiada kilka typów frakcji, nacji, armii, ras, korporacji, które gracz może wybrać jako swoją armię którą poprowadzi do zwycięstwa. Modele jednostek wykorzystywane w armiach zazwyczaj kupuje się niezłożone i niepomalowane. To obowiązkiem gracza jest złożenie modeli według własnego pomysłu, pomalowania w kolory swojego wojska i poprowadzenie do zwycięstwa.
Każda armia stająca naprzeciwko przeciwnika musi stanąć na polu bitwy. To gracze przygotowują scenerię do gry z poszanowaniem swojego uniwersum

Rozgrywka pojedynczej gry bitewnej podzielona jest na tury. Na początku gracze przygotowują armie dokupując jednostki za określoną liczbę punktów do ustalonego limitu (im większy tym bitwa jest bardziej rozbudowana).
Następnie przeciwnicy wystawiają swoje armie zgodnie z ustalonymi zasadami. Po czym gracz pierwszy porusza swoimi oddziałami, dokonuje ataków magicznych, strzeleckich lub wręcz dążąc do założonego celu misji – anihilacji przeciwnika, zajęcia strategicznego punktu na planszy, przejęciu relikwii, wraku lub ucieczki bądź też przełamania przez linię przeciwnika.
Gra bitewna to długie godziny, które graczom przemijają nad polem bitwy, o której losie może zaważyć pechowy rzut kością, to wojenne manewry małych oddziałów specjalistów, całych nieprzeliczonych armii, posłuszne rozkazom ich dowódcy czyli gracza.