Wernisaż wystawy linorytu Magdaleny Hanysz-Stefańskiej

W piątek, 21 listopada o godz. 18.00 (Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP) Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na wernisaż wystawy linorytu malarki i graficzki Magdaleny Hanysz-Stefańskiej.

M a g d a l e n a Hanysz-Stefańska: ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1994 roku, w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, aneks do dyplomu- grafika warsztatowa- w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. Obecnie jest adiunktem w Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej (temat pracy dyplomowej: „Kilka słów o natchnieniu”/ temat przewodu doktorskiego: „Jedność z wielości”).

Jej zainteresowania artystyczne ogniskują się wokół grafiki i malarstwa. Szczególnie upodobała sobie linoryt barwny. Jak sama mówi o swojej twórczości: Tworzę dzięki fantazji własny świat, budując wielobarwne sceny, a raczej niezwykłe widowiska z udziałem ludzi, przyrody, zwierząt, przedmiotów- atrybutów ludzkiego życia. Kompozycje moje zdają się być nasączone tkanką malarską, w każdym jej fragmencie. Jestem nieustającą i niepoprawną entuzjastką koloru w grafice, dlatego moje prace mogą uderzać feerią barw, oryginalnym zgraniem silnych kontrastów barwnych, rytmów i linii. Są dynamiczne, pełne humoru, afirmujące życie, zdaje się – beztroskie; dociekliwsze oko może w nich znaleźć zakamuflowany komentarz do ludzkiej natury.

Magdalena Hanysz-Stefańska brała udział w wielu konkursach i przeglądach graficznych. Swoje prace wystawia od 1993 roku m.in. w Krakowie, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim, w Chinach i na Taiwanie. Za swoje linoryty otrzymała kilka nagród i wyróżnień. Triennale Tczewskie – I nagroda1998, wyróżnienie - 2004 oraz w kilku edycjach konkursu na Gdańską Grafikę Roku (1996, 1998, 2001, 2003, 2004), a także wyróżnienie w konkursie na Taiwanie oraz I nagrodę w Konkursie im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze.

Wystawa linorytu Magdaleny Hanysz-Stefańskiej

Stacja Kultura. Biblioteka Główna (I Piętro)

15 listopada – 10 stycznia

Czynna w godzinach otwarcia placówki.