Wernisaż poetycki Jerzego Stachury w Stacji Kultura

Fundacja Pomysłodalnia wraz Biblioteką Rumia zapraszają na spotkanie z poetą, bardem i malarzem oraz jego najnowszym tomikiem „O jedną miłość za daleko”.

Termin: 9.06.2016, godz. 18.00

Miejsce: Stacja Kultura

Bilety: wstęp wolny

Poetyckie spotkanie będzie poświęcone najnowszemu tomikowi poezji Jerzego Stachury „O jedną miłość za daleko” wydanym w 2016 roku. Jest to zbiór wierszy, w którym poeta dokonuje rozrachunku z własną przeszłością, próbując zamknąć pewien etap, choć najpewniej tylko nazwać i uwiarygodnić. Stachura przywołuje obrazy osób i uczuć w miłosnych wspomnieniach, w lakonicznych słowach zamykając swoją pamięć o nich.

Już chyba pora

tylko dokąd i którędy

Czy przez ramiona twoje

w sen nieskończony

Czy wśród mgieł porannych

na wieczne uroczysko

„Najnowszy tomik wierszy Jerzego Stachury „O jedną miłość za daleko” to liryczny pamiętnik z pola bitwy. Bitwy z nałogiem życia i śmierci, z pętami Dekalogu: Nie święci mi się niedziela/i wiersz grzeszy/siódmym przykazaniem(…) Nie święci mi się niedziela/ i wiersz grzeszy/dziewiątym przykazaniem – ale głównie walką z miłością, właściwym według poety, naszego świata Demiurgiem: Stworzyłem sobie boga/na twój obraz i podobieństwo(…) A kiedy zbyt długo milczy/wyrzynam sobie kolejne żebro/i tworzę nowego boga.” ( fragm. recenzji Zbigniew Szymański, Poszerzenie pola walki o jedną miłość za daleko)

Jerzy Edward Stachura (ur. 5 stycznia 1951 r.) jest najważniejszym gdyńskim poetą. Urodził się i całe życie mieszka na Grabówku, bardzo gdyńskiej i trudnej dzielnicy, z którą jest nierozerwalnie związany. Laureat Konkursu o Laur „Czerwonej Róży” - Nagroda Peleryny w 1986 r. za tom poezji „Na więcej niż jedno życie”. Wydał 15 tomików poetyckich, jedną mikropowieść „Mleczne bary”, album „Grabówek wierszem malowany”, unikalną płytę z piosenkami Edwarda Stachury. Dziś przede wszystkim maluje a wystawy jego prac są organizowane w kraju i zagranicą. W jego pracowni malarskiej na terenie dawnej stoczni można sprawdzić, dlaczego jest powszechnie nazywany Van Goghiem z Grabówka. Bratanek Edwarda Stachury.

To poeta krew z krwi, swoim życiem dający świadectwo czasu i miejsca. Każde spotkanie z jego twórczością potwierdza, że mamy do czynienia z artystą rzeczywistym, co nie jest tak oczywiste w dzisiejszym systemie wartości i ocen, w którym często o ostatecznym podziale medali decydują nieartystyczne względy. Stachura jest niepokorny, nie przymila się, nie łasi. Czas, by zajął w zbiorowej świadomości należne mu miejsce.

O jedną miłość za daleko, Jerzy Stachura, Wąbrzeźno 2016, wydanie I, s. 63. Okładka Jerzy Stachura, Kawki nad łanem pszenicy, olej. Publikację wydano przy wsparciu finansowym Miasta Gdyni.

Do zhotlinkowania:

Fundacja Pomyslodalnia: http://www.pomyslodalnia.pl/

Recenzja Z. Szymańskiego (całość): http://gazetaswietojanska.org/index.php?id=2&t=1&page=51726

stachuratomik