Wernisaż poetycki Jerzego Stachury w Stacji Kultura

Fundacja Pomysłodalnia wraz Biblioteką Rumia zapraszają na spotkanie z poetą, bardem i malarzem oraz jego najnowszym tomikiem „O jedną miłość za daleko”.

Termin: 9.06.2016, godz. 18.00

Miejsce: Stacja Kultura

Bilety: wstęp wolny

Poetyckie spotkanie będzie poświęcone najnowszemu tomikowi poezji Jerzego Stachury „O jedną miłość za daleko” wydanym w 2016 roku. Jest to zbiór wierszy, w którym poeta dokonuje rozrachunku z własną przeszłością, próbując zamknąć pewien etap, choć najpewniej tylko nazwać i uwiarygodnić. Stachura przywołuje obrazy osób i uczuć w miłosnych wspomnieniach, w lakonicznych słowach zamykając swoją pamięć o nich.

Już chyba pora

tylko dokąd i którędy

Czy przez ramiona twoje

w sen nieskończony

Czy wśród mgieł porannych

na wieczne uroczysko

„Najnowszy tomik wierszy Jerzego Stachury „O jedną miłość za daleko” to liryczny pamiętnik z pola bitwy. Bitwy z nałogiem życia i śmierci, z pętami Dekalogu: Nie święci mi się niedziela/i wiersz grzeszy/siódmym przykazaniem(…) Nie święci mi się niedziela/ i wiersz grzeszy/dziewiątym przykazaniem – ale głównie walką z miłością, właściwym według poety, naszego świata Demiurgiem: Stworzyłem sobie boga/na twój obraz i podobieństwo(…) A kiedy zbyt długo milczy/wyrzynam sobie kolejne żebro/i tworzę nowego boga.” ( fragm. recenzji Zbigniew Szymański, Poszerzenie pola walki o jedną miłość za daleko)

Jerzy Edward Stachura (ur. 5 stycznia 1951 r.) jest najważniejszym gdyńskim poetą. Urodził się i całe życie mieszka na Grabówku, bardzo gdyńskiej i trudnej dzielnicy, z którą jest nierozerwalnie związany. Laureat Konkursu o Laur „Czerwonej Róży” - Nagroda Peleryny w 1986 r. za tom poezji „Na więcej niż jedno życie”. Wydał 15 tomików poetyckich, jedną mikropowieść „Mleczne bary”, album „Grabówek wierszem malowany”, unikalną płytę z piosenkami Edwarda Stachury. Dziś przede wszystkim maluje a wystawy jego prac są organizowane w kraju i zagranicą. W jego pracowni malarskiej na terenie dawnej stoczni można sprawdzić, dlaczego jest powszechnie nazywany Van Goghiem z Grabówka. Bratanek Edwarda Stachury.

To poeta krew z krwi, swoim życiem dający świadectwo czasu i miejsca. Każde spotkanie z jego twórczością potwierdza, że mamy do czynienia z artystą rzeczywistym, co nie jest tak oczywiste w dzisiejszym systemie wartości i ocen, w którym często o ostatecznym podziale medali decydują nieartystyczne względy. Stachura jest niepokorny, nie przymila się, nie łasi. Czas, by zajął w zbiorowej świadomości należne mu miejsce.

O jedną miłość za daleko, Jerzy Stachura, Wąbrzeźno 2016, wydanie I, s. 63. Okładka Jerzy Stachura, Kawki nad łanem pszenicy, olej. Publikację wydano przy wsparciu finansowym Miasta Gdyni.

Do zhotlinkowania:

Fundacja Pomyslodalnia: http://www.pomyslodalnia.pl/

Recenzja Z. Szymańskiego (całość): http://gazetaswietojanska.org/index.php?id=2&t=1&page=51726

stachuratomik

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×