II Ogólnopolska Noc Bibliotek

Stacja Kultura- Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na II Ogólnopolską Noc Bibliotek.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii, miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta.

Ogólnopolskie hasło Nocy Bibliotek brzmi „Wolno czytać!”. Aby nadać imprezie rys indywidualny, rumska Biblioteka zaproponowała dodatkowy motyw przewodni, a jest nim „Czekolada”. Na tę okazję Stacja Kultura przygotowała specjalny program . Proponowane wydarzenia, zarówno dla najmłodszych jak i starszych czytelników  zespoli smakowity czekoladowy leitmotiv. Rozpoczniemy spotkaniem z autorką literatury dziecięcej -  Anną Czerwińską - Rydel  „ Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie”, następnie wspólnie przeczytamy wysublimowane czekoladowe przepisy z dawnych książek kucharskich. Przygotowaliśmy również panel podróżniczy, w którym usłyszymy opowieści o podróżach dookoła świata, ale przede wszystkim o miejscach, które obrasta kakaowiec (m.in. Ameryka Pd.). Nie zabraknie również pokazu znanych trójmiejskich blogerów kulinarnych Słomy & Trymbulaka – Atelier Smaku. Odbędzie się konkurs na czekoladowy tort, wspólnie z najmłodszymi zbudujemy czekoladową fabrykę, dla fanów gier planszowych przygotowaliśmy cały tuzin znanych i docenianych planszówek, jak również światów ręcznie robionych przez miłośników gier Warhammer 40.000, Bolt Action czy Hobbit.  Wisienką na torcie będą pokazy tańca latynoskiego oraz koncert muzyki na żywo. No i oczywiście nie zabraknie zagadki kryminalnej. W późnych godzinach nocnych, w ciemnej bibliotece, weźmiemy udział w detektywistycznej akcji i rozwikłamy zagadkę morderstwa na podstawie motywów  znanej książki kryminalnej.

Będzie się działo!

Program Nocy Bibliotek:

17.00 - spotkanie autorskie dla dzieci z Anną Czerwińską - Rydel "Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie"

18.00 - oficjalne otwarcie II Nocy Bibliotek- wspólne czytanie smakowitych przepisów kulinarnych

18.30- pokaz tańca latynoskiego (Creative Dance Rumia)

19.00- konkurs na najsmaczniejsze ciasto czekoladowe!

20.00- opowieść kulinarna Słomy & Trymbulaka, czyli tajniki musu czekoladowego (Atelier Smaku)

21.45-koncert zespołu reggae DŻA DŻA DZIADY!

22.30- "Tajemnica dworcowej Biblioteki": zbrodnia -zabawa kryminalna

Strefa podróżników:

18.30- "Dookoła świata", prelekcja podróżnicza z2strony.pl

20.00- "Wolno podróżować po Ameryce Płd.", opowieść  Wiesławy i Krzysztofa Rudź

Stacja Dzieci:

18.00- "Zgrana Stacja", czyli 100 gier REBEL'a (Ja Ty i Gry)

18.00- świat gier strategicznych - Warhammer/ Hobbit

18.00- budujemy fabrykę czekolady Pana Wonki (Charlie i fabryka czekolady)

18.30 - malujemy z Pasjonatem!

21.30- "Stacja kino"- emisja filmu dla dzieci i młodzieży "Magiczne drzewo"

• Da-Da-Dziady---koncert-muzyki-reggae
  • Wolno-podrowa.-Wiesawa-i-Krzysztof-Rud---Chille---Torres-del-Peine