Spotkanie autorskie z reporterem Arturem Domosławskim

Stacja Kultura, 14 czerwca godz. 18.30

Artur Domosławski - ur. 1967) - dziennikarz i reporter. Ukończył wydział wiedzy o teatrze w PWST w Warszawie. W latach 1991-2011był dziennikarzem „Gazety Wyborczej″, od 2011 roku jest związany z tygodnikiem „Polityka″, współpracuje także z polską edycją miesięcznika „Le Monde Diplomatique″.  Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2010 przyznawany przez miesięcznik „Press″.

Już w debiutanckiej książce (Chrystus bez karabinu. O pontyfikacie Jana Pawła II, poświęconej politycznym i społecznym aspektom pontyfikatu Jana Pawła II) zaznaczyły się wszystkie cechy pisarstwa Domosławskiego: dbałość o wielostronny opis rzeczywistości, unikanie hagiografii, odrzucenie polonocentrycznej perspektywy, nakreślenie szerokiego kontekstu historyczno-politycznego, wrażliwość społeczna.

Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim Ameryka Łacińska, której poświęcił dwie znakomite książki (Gorączka latynoamerykańska, 2004; Śmierć w Amazonii, 2013), oraz ruchy alterglobalistyczne i relacje Północ-Południe (Świat nie na sprzedaż, Rozmowy o globalizacji i kontestacji, 2002; Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności, 2007 - książka uhonorowana Nagrodą im. Beaty Pawlak)..

Największy rozgłos przyniosła Domosławskiemu monumentalna, starannie udokumentowana biografia Ryszarda Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction (2010). Książka, pisana z empatią, lecz daleka od hagiografii, wzbudziła ogromne kontrowersje nie tylko w środowisku dziennikarskim. Domosławski pokazał Kapuścińskiego jako postać z krwi i kości, wielkiego człowieka niepozbawionego wad. Nie pominął przy tym wątków osobistych (wytoczono mu proces o naruszenie dóbr osobistych), nie przemilczał też faktu, że Kapuściński niekiedy rezygnował z rzetelności  opisu na rzecz literackiego efektu lub też naginał fakty do przedstawianych przez siebie tez. Ten wątek książki wywołał w Polsce żywą dyskusję na temat samego gatunku reportażu i jego  granic i możliwości .

Źródło: Instytut Książki