Spotkanie autorskie z reporterem Arturem Domosławskim

Stacja Kultura, 14 czerwca godz. 18.30

Artur Domosławski - ur. 1967) - dziennikarz i reporter. Ukończył wydział wiedzy o teatrze w PWST w Warszawie. W latach 1991-2011był dziennikarzem „Gazety Wyborczej″, od 2011 roku jest związany z tygodnikiem „Polityka″, współpracuje także z polską edycją miesięcznika „Le Monde Diplomatique″.  Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2010 przyznawany przez miesięcznik „Press″.

Już w debiutanckiej książce (Chrystus bez karabinu. O pontyfikacie Jana Pawła II, poświęconej politycznym i społecznym aspektom pontyfikatu Jana Pawła II) zaznaczyły się wszystkie cechy pisarstwa Domosławskiego: dbałość o wielostronny opis rzeczywistości, unikanie hagiografii, odrzucenie polonocentrycznej perspektywy, nakreślenie szerokiego kontekstu historyczno-politycznego, wrażliwość społeczna.

Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim Ameryka Łacińska, której poświęcił dwie znakomite książki (Gorączka latynoamerykańska, 2004; Śmierć w Amazonii, 2013), oraz ruchy alterglobalistyczne i relacje Północ-Południe (Świat nie na sprzedaż, Rozmowy o globalizacji i kontestacji, 2002; Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności, 2007 - książka uhonorowana Nagrodą im. Beaty Pawlak)..

Największy rozgłos przyniosła Domosławskiemu monumentalna, starannie udokumentowana biografia Ryszarda Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction (2010). Książka, pisana z empatią, lecz daleka od hagiografii, wzbudziła ogromne kontrowersje nie tylko w środowisku dziennikarskim. Domosławski pokazał Kapuścińskiego jako postać z krwi i kości, wielkiego człowieka niepozbawionego wad. Nie pominął przy tym wątków osobistych (wytoczono mu proces o naruszenie dóbr osobistych), nie przemilczał też faktu, że Kapuściński niekiedy rezygnował z rzetelności  opisu na rzecz literackiego efektu lub też naginał fakty do przedstawianych przez siebie tez. Ten wątek książki wywołał w Polsce żywą dyskusję na temat samego gatunku reportażu i jego  granic i możliwości .

Źródło: Instytut Książki

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna2

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×