Spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim w Stacji Kultura

Pisarz i publicysta specjalizujący się głównie w literaturze grozy oraz prozie fantastycznej, choć coraz częściej sięgający do realiów codzienności, już 14 kwietnia odwiedzi Stację Kultura - Miejską Bibliotekę Publiczną w Rumi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O autorze:

Łukasz Orbitowski 12 stycznia 2016 roku otrzymał Paszport Polityki 2015 za powieść "Inna dusza".  Jest jednym z najważniejszych autorów powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści, między innymi: "Horror Show!", "Święty Wrocław", "Widma". Jest także autorem cyklu bajek o kotach.

W  2002 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest synem malarza Janusza Orbitowskiego.

Debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań "Złe Wybrzeża". Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie "Diabeł na Jabol Hill", zamieszczone w pierwszym numerze miesięcznika "Science Fiction" (2001). Publikował opowiadania w czasopismach, między innymi: "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera", "Ubik".

Przeszedł długą drogę od pisarza fantastycznego publikującego w niszowych czasopismach o profilu science fiction do autora literatury głównego nurtu, łączącej miejski realizm z popkulturową grozą. Jeden z jego projektów był scenariusz do filmu "Hardkor 44" w reżyserii  Tomka Bagińskiego.

Polski King?

Z racji pisania horrorów, Orbitowski często bywa określany mianem polskiego Stephena Kinga.

"Mój prywatny stosunek do Kinga jest przedziwny, bo jest dla mnie średniej klasy pisarzem, który pisze książki dla młodzieży. Jednocześnie, on współtworzył moją wyobraźnię. Jak miałem dwanaście lat, zaczytywałem się w 'Miasteczku Salem', 'Lśnieniu', dlatego teraz też czytam każda nową książkę Kinga" – mówił w wywiadzie dla portalu Gildia.pl.

Sam siebie uważa za pisarza obyczajowego, co jednak też wiąże go z Kingiem: "Jakby na to nie patrzeć, zerżnąłem od Kinga jego metodę: operowanie obyczajowym detalem. To jest pomysł Kinga i to mu zawdzięczam" – mówił w tej samej rozmowie.

Źródło:http://culture.pl/pl/tworca/lukasz-orbitowski