Międzynarodowa Konferencja Naukowa PRZEDMIOT ARCHITEKTURA MIASTO

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

PRZEDMIOT ARCHITEKTURA MIASTO.

Nauczanie w sztukach projektowych.

Stacja Kultura w Rumi / Dworzec PKP / 6 kwiecień 2016

Instytut Wzornictwa Politechnika Koszalińska

To tytuł międzynarodowej konferencji, która jest efektem rozważań na temat kształcenia, szczególnie na kierunkach artystycznych: wzornictwie, architekturze, urbanistyce. Kolejne już spotkanie to także okazja do kontynuacji tematów podjętych w roku 2015, do ich zgłębienia i wzbogacenia. Tytułowe relacje pomiędzy obiektami małogabarytowymi, strukturami architektonicznymi i założeniami urbanistycznymi stanowią podstawowy wątek tematyczny wokół którego toczyć ma się debata. Punktem wyjścia jest złożoność zagadnienia sformułowanego syntetycznie jako Przedmiot Architektura Miasto. Równolegle planowana jest wystawa podsumowująca międzynarodowy konkurs fotograficzny ogłoszony pod tym samym tytułem: Przedmiot Architektura Miasto. Przedstawione fotografie to kolejny pretekst do podjęcia dyskusji, skonfrontowania indywidualnych poglądów z wizją uczestników oraz sformułowania i ujawnienia własnych opinii.

Temat konferencji ukazuje trzy różne skale odbioru, granice ich styku, relacje wzajemne.
To trzy rozdzielnie nauczane zagadnienia projektowe, które jednak współistnieją nierozłącznie
w otaczającej nas przestrzeni. To także trzy odsłony miasta: od jego obrazu ogólnego, przez pojedyncze budynki, po detal.

PRZEDMIOT / FORMA – MIEJSCE – TOŻSAMOŚĆ – WZÓR

Przedmioty uzupełniają i organizują przestrzeń. Ich niezbędna obecność gwarantuje użyteczność. Dbałość o formy i kontynuację utrwalonych tradycją lub poszukiwanie nowych wzorów to uzupełnianie treści obiektu i miasta. Przedmiot uosabia w przystępnej formie piękno łącząc ją z użytecznością. To trudności, ale zarazem wyzwanie

ARCHITEKTURA / NASTRÓJ – IDEA - KOMUNIKAT

Obiekty architektoniczne powstają urzeczywistniając idee. Treść zawarta w obiekcie architektonicznym jest komunikatem, który pozostając w pamięci i świadomości odbiorcy bywa przywoływany w innym miejscu i czasie. Idea znów staje się niezależna, jak w punkcie wyjścia, zanim jeszcze zapisał ją architekt.

MIASTO / ZMIANA – KONTEKST - RUCH

Miasto jest organizmem żywym. Jedne budynki powstają, inne znikają, wytyczane są nowe ulice, kwartały czy dzielnice, inne bezpowrotnie znikają. Miasto to nie tylko budynki, ale i ludzie, którzy w nim mieszkają, zwierzęta adoptujące się do nowych warunków czy zieleń rosnąca na każdym wolnym skrawku terenu. Na równi ze strukturą urbanistyczną ważne są miejskie interakcje, kontekst, spotkania czy wydarzenia.

Planowane spotkanie ma na celu podjęcie w prezentacjach i towarzyszącej im dyskusji kilku zasadniczych aspektów związanych z projektowaniem rozumianym jako proces, w którym istotni są zarówno twórca, jak i odbiorca. Mając na uwadze zależność pomiędzy nimi, a projektowanym obiektem lub dziełem, należałoby nauczać dbałości o spójność przekazu. Prawidłowo postawiony problem
i inspirująca idea to początki działania, które twórczo kontynuowane prowadzą do badania kontekstu
i formowania obiektu. Jako zaproszenie do wspólnej dyskusji pojawiają się podstawowe pytania: Jaką rolę współcześnie odgrywają przedmiot, architektura i miasto? Jak nauczyć wrażliwego respektowania kontekstu fizycznego i kulturowego? Jak twórca rozumie miejsce użytkownika i odbiorcy w procesie projektowania i doświadczania efektów kreacji?

Komitet Organizacyjny Konferencji i Wystawy

Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska / przewodnicząca

dr Magdalena Berlińska / kurator wystawy

mgr Paulina Kminikowska

mgr inż. arch. Bartosz Warzecha / sekretarz wystawy

Komitet Naukowy Konferencji / Rada Programowa Konferencji

dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, przewodnicząca, Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

prof. Anton Leshchinsky, Grodzieński UniwersytetPaństwowy im. Janki Kupały, BIAŁORUŚ

prof. dr hab. Bohdan Tymkiv, Przykarpacki Uniwersytetu Narodowy im. Vasyla Stefanyka, UKRAINA

prof. Andrzej Wielgosz, Instytut WzornictwaPolitechniki Koszalińskiej

dr hab. Anna Frąckowicz, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi

dr hab. inż. arch. Robert Idem, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

dr hab. Izabela Łapińska, Państwowa Wyższa SzkołaFilmowa Telewizyjna i Teatralnaw Łodzi

prof. ASP dr hab. Marek Średniawa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

dr Magdalena Berlińska ekspert ds. projektowania użytkowego, Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

d r Iwona Mikołajczyk ekspert ds. teorii sztuki , Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

Organizator:

Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

ul. Racławicka 15-17, 75-620 Koszalin

Współorganizator:

Dyr. Krystyna Laskowicz

Termin konferencji: 06.04.2016

Lokalizacja konferencji: Stacja Kultura w Rumi (Dworzec PKP)

ul. Starowiejska 2, 84-230, Rumia (Województwo Pomorskie), Polska

Zapraszamy do wspólnych rozważań i twórczej dyskusji.

PAM A4 A3 PLAKAT Konferencja PL Patronaty OK 01