Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik - wokół twórczości oraz codzienności

11 grudnia o godz. 18.00 Stacja Kultura – Biblioteka Główna będzie gościła u siebie jedną z najciekawszych polskich pisarek - Sylwię Chutnik. Znana z wyrazistego image’u, aktywistka społeczna, feministka, prezeska fundacji MaMa, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich opowie nam, co miała wspólnego z divą popkultury - Madonną oraz o tym, ile w sobie ma z Cwaniary. Rozmowa wokół twórczości oraz codzienności dotykać będzie tematów ważnych: sytuacji kobiet w Polsce, feminizmu, ról społecznych, płci tekstu, ale również tych lżejszych gatunkowo. Spotkanie poprowadzi na co dzień związana ze Stacją Kultura, Anna Chlewicka.

Przed spotkaniem warto przeczytać:

• „W krainie czarów”

• „Jolantę”

Wymienione pozycję będzie można zakupić w dniu spotkania w promocyjnej cenie.

Zachęcamy do zapoznania się z całą twórczością autorki.

O autorce:

Pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Urodziła się w 1979 roku w Warszawie.

Zajmuje się działalnością społeczną, kierując fundacją MaMa, dążącą do poprawy sytuacji matek w Polsce, należy także do Porozumienia Kobiet. W roku 2009 nominowana do Nagrody Literackiej Nike, otrzymała również tzw. społecznego Nobla Ashoki - nagrodę przyznawaną przedsiębiorcom społecznym przez międzynarodową organizację Ashoka za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Chutnik zadebiutowała książką "Kieszonkowy atlas kobiet" (2008), rok później otrzymując za nią Paszport "Polityki".

Pisarstwo Chutnik jest mocno zakorzenione w teoriach feministycznych i koncepcjach płci kulturowej (gender). W "Kieszonkowym atlasie..." pojawia się "paniopan" Roman, a na początku "Dzidzi" (2009) słyszymy echo idei tak zwanej her-story, to jest historii pisanej z perspektywy kobiet.

W ogóle można odnieść wrażenie, że jako pisarka Chutnik wyspecjalizowała się w wyrażaniu historycznej i kulturowej traumy. Zdaniem Agnieszki Wolny-Hamkało kolejna powieść, "Dzidzia", "to rozpaczliwy apel o Polskę, która wreszcie otrząsnęłaby się z trupów, win i kar". Oczywiste jest, że twórczość oparta na takich założeniach wzbudza intensywne kontrowersje, czego świadectwem są sprzeczne recenzje.

Niezależnie od twórczości jednoznacznie rozumianej jako literacka, Chutnik napisała przewodnik "Warszawa kobiet". Łączy on tradycyjną poetykę opisu trasy zwiedzania, zwracającej uwagę na historie kobiet oraz ich wpływ na tkankę miasta

Jak widać, chociaż pisarstwo Chutnik często oskarżane jest o nazbyt publicystyczny charakter, to na wartościach czysto literackich bynajmniej mu nie zbywa.

źródło: http://culture.pl/pl/tworca/sylwia-chutnik

Autor tekstu: Paweł Kozioł, czerwiec 2011