„ Rola Azji i Chin we współczesnej gospodarce światowej” - wykład prof. Ewy Oziewicz

Wiek XIX był wiekiem Europy, wiek XX – wiekiem Ameryki. Wiek XXI ma być wiekiem Azji- stwierdza prof. nauk ekonomicznych Ewa Oziewicz.

27 listopada o godz. 18.00 Stacja Kultura- Biblioteka Główna zaprasza na wykład profesor Ewy Oziewicz, która przybliży nam współczesną sytuację gospodarczą Azji i Chin oraz wskaże, jaki realny wpływ może mieć rozwój tamtej części globu na nasze europejskie podwórko.

Zarys tematu: Już od ponad 30 lat Azja rozwija się z zawrotną szybkością. Jeszcze niedawno kontynent ten reprezentował 10% światowej gospodarki, a w połowie tego stulecia może to być już 1/3 lub nawet połowa. Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów są bez wątpienia Chiny. 35 lat temu Chiny przeprowadziły zasadnicze reformy gospodarcze, przede wszystkim otworzyły się na świat. W ciągu tych lat liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się dramatycznie – o ile w 1981 r. 84 % Chińczyków żyło w skrajnym ubóstwie, o tyle w 2010 r. już tylko 12%. Chiny stały się drugą po USA największą gospodarką świata, czołowym eksporterem i główną „fabryką świata”, a także drugim importerem świata. Globalizacja, urbanizacja i digitalizacja to trzy czynniki, które obecnie kształtują rozwój Chin. Dzisiaj ponad połowa Chińczyków żyje w miastach. Liczono, że to właśnie Chiny miały być lokomotywą, która wydobędzie gospodarkę światową z kryzysu. Dzisiaj spowolnienie gospodarki chińskiej (jak i pozostałych gospodarek BRIC), które może potrwać nawet parę lat, w znacznie mniejszym stopniu pozwala na myślenie o Chinach jako głównej lokomotywie wzrostu gospodarczego w świecie.

 

Miejsce i czas spotkania:

27 listopada, godz. 18.00

Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP

Sala konferencyjna (poziom +1)

Profesor Ewa Oziewicz urodziła się w Gdyni, ale od zawsze jest sopocianką. Ukończyła pięcioletnie studia w zakresie handlu zagranicznego na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, które zostały zwieńczone dyplomem z wyróżnieniem. Z Uniwersytetem Gdańskim jest związana nieprzerwanie od 1967 r. To tu uzyskała stopnie naukowe doktora, doktora habilitowanego. W 2007 r. ukończyła Executive Education Programme w Harvard Business School, skąd otrzymała stypendium. W 2008 r. otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W latach 1998-2008 pełniła funkcję wicedyrektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą Instytutu Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym UG. Nawiązała wówczas ponad 50 porozumień o współpracy, które pozwoliły i pozwalają nadal dziesiątkom nauczycieli akademickich oraz setkom studentów na dłuższe i krótsze wyjazdy do uczelni partnerskich w Europie i poza nią.

W początkowym okresie transformacji w Polsce była inspiratorem i, dzięki jej kontaktom z okresu studiów, współtwórcą Polsko-Amerykańskiego Instytutu Budownictwa w Gdańsku, gdzie pełniła funkcję dyrektora ds. szkolenia.

Od 2008 roku jest kierownikiem Zakładu Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych w Instytucie Handlu Zagranicznego UG.

Jej dorobek to liczne książki, artykuły, referaty naukowe. Za dwie ze swoich książek otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za inne - wielokrotnie Nagrodę Rektora UG. Wypromowała pięciu doktorów. Jest członkiem licznych komitetów redakcyjnych i naukowych w kraju i za granicą. Wygłosiła dziesiątki referatów nie tylko w Polsce, ale i w różnych uczelniach zagranicznych – od Portugalii po Chiny. Wiele zadowolenia i satysfakcji dał jej fakt przygotowania i prowadzenia jednego z czterech seminariów w czasie tygodnia pomorskiego na Światowej Wystawie EXPO w Szanghaju. Za swoje zasługi dla promowania Polski w świecie została minowana w 2013 r. zaszczytnym tytułem Ambasador Kongresów Polskich.

W wolnym czasie czyta, zajmuje się swoim ogródkiem, za który parę lat temu dostała Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, i podróżuje.

 

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×