„ Rola Azji i Chin we współczesnej gospodarce światowej” - wykład prof. Ewy Oziewicz

Wiek XIX był wiekiem Europy, wiek XX – wiekiem Ameryki. Wiek XXI ma być wiekiem Azji- stwierdza prof. nauk ekonomicznych Ewa Oziewicz.

27 listopada o godz. 18.00 Stacja Kultura- Biblioteka Główna zaprasza na wykład profesor Ewy Oziewicz, która przybliży nam współczesną sytuację gospodarczą Azji i Chin oraz wskaże, jaki realny wpływ może mieć rozwój tamtej części globu na nasze europejskie podwórko.

Zarys tematu: Już od ponad 30 lat Azja rozwija się z zawrotną szybkością. Jeszcze niedawno kontynent ten reprezentował 10% światowej gospodarki, a w połowie tego stulecia może to być już 1/3 lub nawet połowa. Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów są bez wątpienia Chiny. 35 lat temu Chiny przeprowadziły zasadnicze reformy gospodarcze, przede wszystkim otworzyły się na świat. W ciągu tych lat liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się dramatycznie – o ile w 1981 r. 84 % Chińczyków żyło w skrajnym ubóstwie, o tyle w 2010 r. już tylko 12%. Chiny stały się drugą po USA największą gospodarką świata, czołowym eksporterem i główną „fabryką świata”, a także drugim importerem świata. Globalizacja, urbanizacja i digitalizacja to trzy czynniki, które obecnie kształtują rozwój Chin. Dzisiaj ponad połowa Chińczyków żyje w miastach. Liczono, że to właśnie Chiny miały być lokomotywą, która wydobędzie gospodarkę światową z kryzysu. Dzisiaj spowolnienie gospodarki chińskiej (jak i pozostałych gospodarek BRIC), które może potrwać nawet parę lat, w znacznie mniejszym stopniu pozwala na myślenie o Chinach jako głównej lokomotywie wzrostu gospodarczego w świecie.

Miejsce i czas spotkania:

27 listopada, godz. 18.00

Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP

Sala konferencyjna (poziom +1)

Profesor Ewa Oziewicz urodziła się w Gdyni, ale od zawsze jest sopocianką. Ukończyła pięcioletnie studia w zakresie handlu zagranicznego na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, które zostały zwieńczone dyplomem z wyróżnieniem. Z Uniwersytetem Gdańskim jest związana nieprzerwanie od 1967 r. To tu uzyskała stopnie naukowe doktora, doktora habilitowanego. W 2007 r. ukończyła Executive Education Programme w Harvard Business School, skąd otrzymała stypendium. W 2008 r. otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W latach 1998-2008 pełniła funkcję wicedyrektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą Instytutu Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym UG. Nawiązała wówczas ponad 50 porozumień o współpracy, które pozwoliły i pozwalają nadal dziesiątkom nauczycieli akademickich oraz setkom studentów na dłuższe i krótsze wyjazdy do uczelni partnerskich w Europie i poza nią.

W początkowym okresie transformacji w Polsce była inspiratorem i, dzięki jej kontaktom z okresu studiów, współtwórcą Polsko-Amerykańskiego Instytutu Budownictwa w Gdańsku, gdzie pełniła funkcję dyrektora ds. szkolenia.

Od 2008 roku jest kierownikiem Zakładu Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych w Instytucie Handlu Zagranicznego UG.

Jej dorobek to liczne książki, artykuły, referaty naukowe. Za dwie ze swoich książek otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za inne - wielokrotnie Nagrodę Rektora UG. Wypromowała pięciu doktorów. Jest członkiem licznych komitetów redakcyjnych i naukowych w kraju i za granicą. Wygłosiła dziesiątki referatów nie tylko w Polsce, ale i w różnych uczelniach zagranicznych – od Portugalii po Chiny. Wiele zadowolenia i satysfakcji dał jej fakt przygotowania i prowadzenia jednego z czterech seminariów w czasie tygodnia pomorskiego na Światowej Wystawie EXPO w Szanghaju. Za swoje zasługi dla promowania Polski w świecie została minowana w 2013 r. zaszczytnym tytułem Ambasador Kongresów Polskich.

W wolnym czasie czyta, zajmuje się swoim ogródkiem, za który parę lat temu dostała Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, i podróżuje.