„NASZ WYSOCKI” - koncert

13 listopada, godz.19.00

Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP

WSTĘP WOLNY!

„Nasz Wysocki” – to jedyny w swoim rodzaju koncert oparty na twórczości Włodzimierza Wysockiego, w którym dwa różne języki, dwa różne akompaniamenty, dwie jakże odmienne interpretacje tworzą niepowtarzalny polsko-rosyjski dialog muzyczny. To niezmiernie ciekawa i śmiała próba zmierzenia się z twórczością najsłynniejszego rosyjskiego barda przez artystów, z których każdy inaczej wyraża swoją emocjonalność oraz postrzeganie rzeczywistości, odzwierciedlonej w tekstach poety w sposób mistrzowski.

Pieśni, składające się na ten niezwykły projekt, zostały wybrane przez muzyków w bardzo przemyślany sposób. Program charakteryzuje się zróżnicowaniem pod kątem muzycznym. Utwory ciężkie gatunkowo przeplatane są lekkimi i wesołymi, z których zawsze słynął Włodzimierz Wysocki. Podczas koncertu muzycy opowiadają o jego barwnym i dramatycznym życiu.

https://www.youtube.com/watch?v=RGmaklU_eAY –„O Wołodii Wysockim”

http://www.youtube.com/watch?v=MbgE9O0DaH4 - "Konie narowiste"

http://www.youtube.com/watch?v=auzWwZulnm8 - materiał z TVP Polonia

https://www.youtube.com/watch?v=c8m2jW-tWjQ – „Nie chciałem śpiewać ani pić”

WYKONAWCY:

MICHAŁ KONSTRAT

– muzyk, gitarzysta, śpiewający autor. Śpiewa w języku rosyjskim. Laureat wielu przeglądów i festiwalu muzycznych. Propagator piosenki rosyjskiej. Jego interpretacje są klasyczne, tzn. bliskie oryginalnych wykonań legendarnego Włodzimierza Wysockiego. Muzyk bazuje na repertuarze raczej wesołym i prześmiewczym, nie brak jednak wśród nich utworów poważnych. Współautor płyty „Nasz Wysocki”. Koncertował m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych poświęconych Włodzimierzowi Wysockiemu.

PIOTR KAJETAN MATCZUK

- pianista, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Absolwent Studium muzycznego w klasie fortepianu Elżbiety Lickiewicz oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

W dorobku płyty: „Rozmowa z piramidami” (CD MTJ 2012), „Nasz Wysocki” (CD MTJ 2013) Bardowie Epoki PRL – koncert w Teatrze Polskim (DVD WFN 2014), oraz jako muzyk: „Dopokąd” – Krzysztof Tyniec (CD MTJ 2015), „Mężczyzna z zakolami” – Łukasz Majewski (CD MTJ 2014), „Fascynacje” – Marian Opania (CD MTJ 2014).

Oficjalny patronat nad jego twórczością objął Program 2 Telewizji Polskiej. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Brunssum w bazie wojskowej Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, w Vianden w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. w Ernst Reuter Saal, Ufafabrik, Filmbuhne am Steinplatz – wspólny koncert z Józefem Skrzekiem, w Fontanehaus na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium czy we Frankfurcie.

Autor muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniuje w Teatrze Ateneum, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca, autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego. Wykonał muzykę oraz wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2), pojawił się też w filmie „Wałęsa” w reż. Andrzeja Wajdy jako jeden ze strajkujących stoczniowców.

Współpracował z Radiem Gdańsk, w latach 2009-2011 współprowadził audycje turystyczne.

Współautor płyty i cyklu koncertów „Nasz Wysocki” (cd MTJ) z piosenkami rosyjskiego aktora Włodzimierza Wysockiego.

Za pracę artystyczną został wyróżniony przez Prezydenta i Radę Miasta Ełk – statuetką Biała Lilia 2009, oraz przez Burmistrza i Radę Miasta Kościerzyna – statuetką Angelus 2010 - za osiągnięcia artystyczne i pracę z młodzieżą.