Spotkanie podróżnicze - Rumunia - „Dacja , Daćia czy Dracula ?”

Rumunia nieodmiennie kojarzy się z postacią hrabiego Draculi z zamku w Branie. Ani on jedynym symbolem Rumunii, ani z Branu. Andrzej Pasławski udowodni, że istnieją inne symbole tego kraju. Składa obietnicę, że wspólnie z Państwem zdobędzie prawdziwy zamek Draculi- a dotrzeć do niego można po ponad tysiącu pięciuset schodach!

Co jeszcze ma do powiedzenia Andrzej Pasławski? Otóż: Dacia – najpopularniejsze auto Rumunii, które wjedzie wszędzie i przewiezie wszystko – dacia osobowa, towarowa Dacia-van, terenowa 4x4 ? A więc może nie Dacią, ale przejedziemy dwa słynne szlaki drogowe – 67C czyli „Transalpinę” (tą jeszcze nie zepsutą asfaltem i tą będącą już „Krupówkami”) oraz Transfogaraską, wiekopomne dzieło Caucescu. Jednak prawdziwe atrakcje tworzy przyroda. Piękne jaskinie i wąwozy gór Bihor, potężne zapadlisko w Rezerwacie Groapa Ruginoasa, stanowiska błotnych wulkanów, „płonąca ziemia” – obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie. Wejdziemy do starożytnej kopalni złota w Rosia Montana i zobaczymy ślady dawnej świetności miasta, gdy trwała tu „gorączka złota”. Wejdziemy do jednej z największej w Europie kopalni soli w Turdzie. Salina Turda jest podziemną perłą, a swym ogromem i bogactwem fresków oraz malowideł przyrodą wytworzonych, powala na kolana. Kolejna spektakularna atrakcja, to solny płaskowyż Meledic, gdzie zobaczymy Solne Góry i rzeki solankowe, wypływające z rzeźbionych solą stalaktytami jaskiń. A na tej wszechobecnej soli toczy się życie. Wokoło chaty, pola uprawne, gospodarstwa, a pod i nad nimi – sól... No i oczywiście miasta i zamki – zajrzymy do kilku z nich. Sibiu, Hunedoara, Bran, Deva, Kurtea de Arges, Sighisoara z domem Drakuli, Braśov z najwęższą ulicą w Rumunii. Jak zwykle w naszych pokazach nie zabraknie pięknych widoków, miejsc historycznych, wielokulturowości i sporej dawki humoru.

Zapowiada się podróż pełna atrakcji!

Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP

6 listopada, godz. 18.00