Historia Biblioteki

Biblioteka powstała 1 grudnia 1948 roku, początkowo jako Gminna Biblioteka Publiczna, prowadzona była przez Państwo Stachowiak w ich prywatnym mieszkaniu przy ul. Dzierżyńskiego. W tym czasie księgozbiór biblioteki wynosił około 500 woluminów.

W 1951 r. placówkę tę przeniesiono na ul. Starowiejską a w 1954 na ul. Dąbrowskiego. Kierowniczką biblioteki została pani Melania Blum. Pracę swą rozpoczęła z 2 300 woluminami i 300 czytelnikami. Z roku na rok nastepował rozwój placówki. Wzrastała ilość książek i czytelników. Biblioteka zaczeła nawiązywać kontakt z czytelnikami poprzez spotkania autorskie, wieczory literackie, konkursy. Pomyślano również o najmłodszych czytelnikach, dla których organizowano wieczory bajek, konkursy rysunkowe itd.

W związku z rozbudową Rumi zaistniała konieczność utworzenia punktów bibliotecznych w odległych rejonach miasta. Z chwilą nadania Rumi praw miejskich w 1954 r. z gminnej utworzono miejską bibliotekę. 

Dnia 29 maja 1967 roku nadano bibliotece imię - twórcy regionu kaszubskiego - Floriana Ceynowy. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×