O NAS

Stacja Kultura jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne.

Powstała z potrzeby uratowania zrujnowanego dworca kolejowego, a także poszerzenia bazy kulturalnej w Rumi. Dworcowy budynek, utrzymany w stylu modernizmu lat 50. XX wieku był wyjątkowo zaniedbany. Z zewnątrz został jedynie doczyszczony i odświeżony. Na potrzeby kolejowe pozostawiono zaledwie 20 proc. powierzchni. Natomiast resztę obiektu o powierzchni 1,5 tys. m kw. zamieniono w rodzaj nowoczesnego centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi. Ponadto w obiekcie znajdują się: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska, fotograficzna, ceramiczna oraz komiksowa.

Stacja Kultura poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne, oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, wyjątkowej estetce i funkcjonalności Stacja Kultura zyskała uznanie mieszkańców, a także jurorów konkursów krajowych i zagranicznych. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do czytelników, bogata oferta edukacyjna i kulturalna współtworzona przez mieszkańców sprawiają, że Stacja Kultura notuje rekordowy wzrost liczby czytelników i odwiedzin.